totiž malo prísť do rozpočtu mesta 30 miliónov, za ktoré mesto odpredalo Stredisko obchodu a služieb (SOS) v Bardejovských Kúpeľoch. Od eseročky Inka však mesto dostalo iba prvú splátku. Spomínaná záležitosť spôsobuje súčasnému primátorovi Bardejova Borisovi Hanuščakovi vrásky. Vec sa totiž skomplikovala tým, že do diania okolo eseročky Inka sa zaangažovala podnikateľská skupina napojená na bratov Jančošekovcov. V súčasnosti dokonca hrozí, že Bardejov o stredisko obchodu a služieb príde v konkurze.
"Po lodeniciach v Komárne, po Chirane a po banke sa Jančošekovci zamerali na mesto Bardejov. Pokiaľ som tu ale ja, urobím všetko, aby to tak nebolo," povedal primátor Bardejova Boris Hanuščak (na obr.) na našu otázku ohľadne Strediska obchodu a služieb v Bardejovských Kúpeľoch.
Zároveň dodal, že sa obrátili na súd s návrhom na predbežné opatrenie, aby nemohlo dôjsť k predaju Strediska obchodu a služieb predtým, ako sa rozhodne súdny spor o vylúčenie veci z konkurznej podstaty. Súd však predbežné opatrenie zamietol a odôvodnil ho, že nie je dôvodná obava, aby nehnuteľnosť bola speňažená, lebo konkurz sa robí pod dohľadom súdu.
"My sme však argumentovali, že to celkom tak nie je, nakoľko správca konkurznej podstaty už robil kolá na speňažovanie," pokračoval primátor. A dodal, že mesto sa voči rozhodnutiu krajského súdu odvolalo a odvolanie bolo postúpené na Najvyšší súd.
Správcom konkurznej podstaty Inky, s. r. o., je Ing. Peter Maciboba z Humenného. Na otázku, či pre stredisko obchodu a služieb už vybral firmu na odkúpenie, správca skonštatoval: "Od leta celá záležitosť stojí. Nič nebolo predané, ani rozhodnuté. Čakám, čo mi určí krajský súd. Zatiaľ som urobil len súpis konkurznej podstaty."
Na poznámku, že informácie od mesta Bardejov sú iné, Ing. Maciboba skonštatoval: "Neviem, odkiaľ to mesto vie. Mňa zo strany mesta zatiaľ nikto nekontaktoval." A ako vidí ďalší vývoj situácie? "Nebudem rozprávať, lebo neviem, ako rozhodne súd."
Zároveň zdôraznil, že mesto Bardejov podalo v predmetnej veci dve žaloby. "Prvá sa týka vylúčenia veci z konkurznej podstaty, a potom je tam žaloba, že by chceli budovu späť do majetku a ešte by chceli za ňu doplatok, teda druhú polovicu peňazí. Musia si však ujasniť, čo vlastne chcú."
Aký je stav v spomínanej záležitosti podľa mesta Bardejov, nám objasnili na mestskom úrade. Budova Strediska obchodu a služieb v Bardejovských Kúpeľoch je zapísaná v liste vlastníctva spoločnosti Inka, s. r. o. "Po zaplatení 15 miliónov korún dal totiž môj predchodca návrh na vklad do katastra, druhú splátku napriek posúvaniu termínov však Inka nezaplatila. Pamätám si to preto, lebo som v tom čase sedel v mestskej rade," pokračoval primátor Hanuščak.
Na oddelení správy majetku mesta sme sa dozvedeli, že k pôvodnej kúpno-predajnej zmluve mesta Bardejov s Inkou boli podpísané tri dodatky týkajúce sa platenia. Napokon sa však kúpno-predajná zmluva s Inkou predsa vypovedala. Mestské zastupiteľstvo v decembri 1997 rozhodlo, že sa má odstúpiť od zmluvy. 27. decembra 1997 informovali Inku listom v tomto znení. Mesto sa tiež obrátilo na súd, keďže kataster odmietol zapísať vlastníctvo Strediska obchodu a služieb v Bardejovských Kúpeľoch spätne na mesto."Odôvodnili to vlastníckym právom na Inku, zároveň tam bolo zapísané záložné právo v prospech súkromnej firmy. Inka si totiž na zaplatenie 15 miliónov mestu zobrala pôžičku," povedali nám na oddelení správy majetku bardejovského mestského úradu.
Na otázku, aké má teda šance mesto Bardejov získať opäť Stredisko obchodu a služieb v Bardejovských Kúpeľoch do majetku, primátor Hanuščak poznamenal, že je ešte stále optimista.
"I keď doterajší priebeh ma núti položiť si otázku, ako štát bráni spravodlivosť, pretože všetky kroky konané v tomto smere mi pripadajú ako liknavé a skôr nahrávajúce rôznym iným zoskupeniam, ako právoplatnému majiteľovi. Lebo ak niekto za niečo nezaplatí, nemôže byť predsa majiteľom. Teraz sú na ťahu súdy,"
Neurobilo však aj mesto chybu, keď dalo návrh na vklad do katastra po zaplatení prvej splátky?
"Urobilo. Niet o tom pochýb. Na základe toho sme prepracovali zásady nakladania s mestským majetkom. Lebo nie je možné dať návrh na zápis do katastra, pokiaľ celá suma za akýkoľvek odpredaj nebola zaplatená."
Primátor ďalej informoval, že minulý rok, keď sa začali diať veci okolo konkurzu, sa všetko veľmi zrýchlilo. Najprv 15. februára došlo k zmene vlastníka spoločnosti Inka a zároveň konateľa. Stopercentným vlastníkom sa stal Stanislav Cverdeľ z Bardejova. Následne, 21. februára, bola uzatvorená zmluva o odstúpení pohľadávky, táto bola uzatvorená medzi Pozapo, s. r. o., Bratislava zastúpenou Mariánom Jančošekom a Inkou, ktorú už zastupoval konateľ Cverdeľ. Na základe tejto zmluvu Pozapo postúpilo na Inku pohľadávku v hodnote 85 miliónov korún a to za cenu 51 miliónov. Tým sa vlastne Inka dostala do pozície, že bola dlžná Pozapu 51 miliónov ako kúpnu cenu za pohľadávku. Následne bol podaný návrh na vyhlásenie konkurzu na Inku. Doručený na súd bol 28. februára.
Pričom deň predtým - teda 27. februára - došlo k postúpeniu pohľadávky, ktorú malo Pozapo voči Inke (spomínaných 51 miliónov) na ďalšiu spoločnosť Synthesis trading Slovakia, s. r. o., Bratislava (konateľom je okrem Avgoustisa Avgoustinosa aj Stanislav Jančošek, brat Mariána Jančošeka). Konateľ spoločnosti Inka Stanislav Cverdeľ okamžite odcestoval do Spojených štátov amerických. Plnú moc pre zastupovanie vo veciach Inky má JUDr. Alexander Farkašovský, ktorý zároveň zastupuje spoločnosť Ledgera Trading Slovakia, s. r. o., Bratislava (konateľom je tiež Avgoustis Avgoustinos) a táto spoločnosť dostala do nájmu od správcu konkurznej podstaty Inky nehnuteľnosť, o ktorej je tu reč. Spoločnosti Synthesis trading Slovakia a Ledgera Trading Slovakia majú sídlo na tej istej adrese v Bratislave.
Primátor nám tiež povedal, že firma, ktorá má záujem kúpiť Stredisko obchodu a služieb v Bardejovských Kúpeľoch, je z Bratislavy. A vzťahy v tejto spoločnosti sú také, že sú tam tí istí ľudia ako v iných spoločnostiach Jančošekovcov.
Na JUDr. Alexandra Farkašovského sme sa bardejovského primátora opýtali osobitne, nakoľko po príchode basketbalového klubu z Košíc do Bardejova mal jeho prezident, teda Alexander Farkašovaký, záujem zastupovať mesto Bardejov.
"Svojho času bol daný návrh, či by pán Farkašovský nemohol byť právnym zástupcom mesta, ktorý bude zabezpečovať deblokáciu nedoplatkov. Pamätám si, že vtedy sme mali sedenie o sporoch, ktoré by mal na starosti. Potom z toho zišlo," skonštatoval primátor.
Po vyjadrení B. Hanuščaka, že Jančošekovci sa zamerali na Bardejov, sme boli zvedaví, ako problém vidí Stanislav Jančošek. "Hneď po voľbách som sa s primátorom Hanuščakom stretol. Vo volebnom programe mal totiž tak stredisko obchodu a služieb, ako aj bývalý dom odborov JAS, z ktorého chcel vytvoriť mestský dom kultúry. Navrhol som mu, že za stredisko obchodu a služieb zaplatíme mestu 15 miliónov korún, a že záležitosť s firmou, ktorá tam má záložné právo, vyriešime, skrátka majetok očistíme."
Jančošek pokračoval tým, že súčasťou návrhu, ktorý dali Hanuščakovi, bolo aj to, že následne mesto za 15 miliónov od nich odkúpi bývalý dom odborov (teraz Spoločenský dom). "Tiež som navrhoval, aby oba tieto majetky, teda Spoločenský dom, ktorý by vložilo mesto a stredisko služieb, ktoré vložíme my, by vytvorili obchodnú spoločnosť. Aj keď sme záležitosť predbežne dohodli, nič sa nezrealizovalo. Skrátka primátor nemal záujem veci riešiť."
Ako vysvetlil, k Inke sa dostal tak, že jeho známy, ktorý eseročku Inku odkúpil, ho prišiel požiadať o úver 30 miliónov. "Bolo ho potrebné kryť, tak sa to zrealizovalo tak, že Inka zostala dlžná Pozapu 51 miliónov. Keď to primátor zistil, mesto okamžite začalo robiť nátlakové kroky, čo sa týka starých podlžnosti tohto pána ešte za podnikanie v Rolande. Dokonca aj na dom mu poslali exekútora. On sa zľakol a radšej situáciu riešil tak, že dal Inku do konkurzu."
Stanislav Jančošek podotkol, že mesto - ak by stredisko obchodu a služieb predsa len získalo späť do majetku nebude mať z toho žiadny osoh, práve naopak iba vtedy mu začnú problémy. "Ohlásia sa nielen nájomcovia, lebo budova je v dezolátnom stave, ale okamžite nabehne aj firma, ktorá má záložné právo." Tiež poznamenal, že viacerí z nájomcov, ktorí v stredisku obchodu a služieb podnikajú od okamihu, ako mesto stredisko predalo, neplatia nájom ani elektrinu či vodu. Dokonca istý podnikateľ priestory, ktoré má v prenájme, prenajal ďalšiemu podnikateľovi.
Napokon sme Stanislavovi Jančošekovi položili otázku, aké má teda on zámery ohľadne Strediska obchodu a služieb v Bardejovských Kúpeľoch. "Peniaze na to, aby som stredisko kúpil, nemám. S tým, čo ho však odkúpi v konkurze, mienim spolupracovať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.