To, že aj v tejto oblasti sa hýbu veci dopredu a z času na čas sa v nej objaví nejaká novinka, svedčí skutočnosť, že podľa aktuálne platného znenia zákona možno so súhlasom daňového úradu podávať daňové priznanie aj elektronickou poštou. "Áno, súčasný zákon to umožňuje, aj keď je potrebné dodať, že takéto "virtuálne" daňové priznanie musí súhlasiť so vzorom ministerstva financií. Návšteve nášho úradu sa však daňovník aj tak nevyhne, pretože do piatich dní od podania priznania v elektronickej forme, ho k nám treba predložiť aj v hmotnej podobe," potvrdil nám Jozef Begala, riaditeľ Daňového úradu v Kežmarku.
"V znení zákona je však veľmi dôležitá poznámka o tom, že takéto priznanie možno podať len so súhlasom správcu dane. V našich podmienkach totiž vydanie takéhoto súhlasu nie je reálne. Príjem virtuálnych priznaní nám totiž nedovoľuje technické vybavenie nášho úradu," konštatuje J. Begala. Ako sme sa od neho dozvedeli ďalej, na internetové novinky pravdepodobne nie je nepripravený len úrad, ale ani samotní poplatníci. So žiadosťou o informácie, ako svoje daňové priznanie zasielať elektronickou poštou, sa totiž na kežmarských daňovníkov neobrátil nikto, ani len vo verbálnej podobe.
Na Daňovom úrade v Poprade sme sa dozvedeli takmer totožné fakty. O možnosti podávať priznania elektronickou poštou vedia aj v najväčšom meste nášho regiónu. Súčasné počítačové a programové vybavenie miestneho daňového úradu, rovnako tak aj schopnosť jeho zamestnancov pracovať s touto technikou však ešte nedovoľuje vybaviť klienta cez internet, aj keby tak štátni úradníci veľmi chceli.
Vyzerá to teda tak, že zákon vo svojej súčasnej podobe minimálne mierne predbehol realitu všedného dňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.