ambulancií, ktorým sa slovenskí stomatológovia budú musieť prispôsobiť.
"Po vstupe do EÚ bude musieť mať každá ambulancia ústny röntgen, odlučovač amalgámu, aby sa nedostával do odpadov a autokláv, ktorý na rozdiel od u nás bežne používaného horúcovzdušného sterilizátora zabíja aj bakteriálne spóry. Tieto prístroje stoja spolu asi pol milióna korún a to je čiastka, ktorá môže nejednu ambulanciu položiť. Dá sa vykryť za dva-dva a pol roka práce, nie však zo dňa na deň," vysvetľuje viceprezident Slovenskej komory zubných lekárov Milan Tomka.
Podľa jeho slov štandardná výbava stomatologickej ambulancie v súčasnosti vyjde asi na poldruhamilióna korún, čo je pre začínajúcich stomatológov závratná čiastka. Lepšia výbava ambulancií však stojí i milión navyše. "Neustále poukazujeme na značne podhodnotenú cenu bodu v stomatológii a tvrdé limity, ktorými nám zdravotné poisťovne škrtia výkony. Našťastie sa nájdu aj pacienti ochotní plne uhradiť svoje ošetrenie, pretože nechcú mať s poisťovňami nič spoločné, aj keď si musia platiť zdravotné poistenie... V prípade, že pre nás začnú platiť tvrdé normy Európskej únie, nás však nezachráni iné, ako zvýšenie ceny bodu alebo podielu súkromných zdrojov. V opačnom prípade skrachujú desiatky súkromných ambulancií," hovorí MUDr. Tomka.
Podľa neho sú definitívne minulosťou časy, keď bola stomatológia zadarmo. Prichádza čas tvrdých platieb na drevo a snáď sa konečne oplatí zainvestovať viac i do prevencie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.