Ťažiskom jeho tvorby je dokument, reportáž, krajina a umelecká a reklamná fotografia. Zúčastnil sa na individuálnych výstavách aj v Českej republike, Francúzsku a Belgicku. Výstava potrvá do 24. apríla.
Breier, ktorý skončil pražskú FAMU odbor fotografia v roku 1974, začínal svoju tvorbu na slovenskom vidieku na Orave. Tu zachytával život pastierov a valachov v tvrdých podmienkach kopcov pri ich každodennej práci. Pokračoval na dedinách na východnom Slovensku s témou pravoslávnych pútí. Tu vznikla aj dynamická reportáž o Cigánoch. Prostredie, pripomínajúce minulé storočie, jemne naväzuje na Martinčekovu tvorbu, ktorá zobrazuje ľudí v neštylizovaných pózach.
Výrazná je krajinárska tvorba z jednotlivých ročných období v malebných, symetrických kompozíciách, s výrazným výtvarným cítením, ktoré sa premieta aj pri jeho fotografických dokumentoch zo Strednej a Južnej Ázie. Pamíru, Nepálu, Tibetu, Indii alebo Paskitanu sa venuje od začiatku osemdesiatych rokov, pričom vzniklo niekoľko samostatných cyklov a publikácií.
"Mojou obľúbenou témou je sociálny dokument," hovorí fotograf Pavol Breier. "Aj teraz sa vraciam k mojim počiatočným témam na východnom Slovensku a na Orave. Je zaujímavé, že spôsob života horalov je dosť podobný. Či už je to pod Tatrami alebo pod Himalájami. Je to dané prírodnými podmienkami a spôsobom obživy, v ktorom dominuje pastierstvo."
K Breierovým záznamom Slovenska patria aj dlhodobé fotografické obrazy zahalených cintorínov a pomníkov, či novinárske reportáže o invázii v roku 1968 a o nežnej revolúcii z roku 1989.
Autor: Mirka Rybárová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.