skúsenosť. Totiž iba ten, kto každoročne podstupuje tortúru daňových priznaní, si dokáže uvedomiť nezmyselnosť a amorálnosť celého systému, na ktorom stojí kolobeh verejných peňazí.
Pravda, mnohí už rezignovali. Majú dane za boží bič, ktorému, ako smrti, neutečieš. Zomrieť a platiť dane - to musíš. I preto sa mohlo prihodiť, že po roku sme dostali k rukám opäť zložitejšie a tučnejšie formuláre, ako minule. S ešte početnejšími a ešte zbytočnejšími stĺpcami, rubrikami a tabuľkami. Nech sa v tom už ani divá sviňa nevyzná - čo tam po poplatníkovi. Ten má čas, a keď nemá, jeho problém. Zaplatí aj penále.
Súčasná podoba daňového priznania je trestom za to, že platíme dane. Peniaze skonfiškované štátom plodia tabuľkové miesta pre nových úradníkov a nových politikov, ktorí potrebujú simulovať činnosť a "zarobiť" na seba. Napríklad tým, že vymyslia nový daňový formulár, ešte neprehľadnejší než bývalé. Aj to je jedna z tvárí prerozdeľovacích orgií; ak si nad priznaním predtým sedel tri hodiny, teraz budeš päť, ty podnikateľská sviňa jedna. Alebo inak: Viete pane, je nás opäť o čosi viac, ktorých treba uživiť.
A o rok sa zase rozmnožia. Pozri reformu verejnej správy a kožené fotely, ktoré už čakajú na rite piatich stovák nových euroúradníkov. Systém je zotrvačný svojou vnútornou logikou. Skrátka preto neprídu ani samotní výbercovia daní. Parlament už schválil vládnu novelu zákona o daňových orgánoch, ktorou sa zriaďuje Úrad pre vybrané daňové subjekty (s obratom nad 1 miliardu Sk). A povstanú noví experti, noví prijímatelia výhod a penzií zo zákona o verejnej službe. Zaplatíme si ich, rovnako aj Úrad pre daňové preverovanie. I ten nám politici zriadili. To viete, aby sme ich neošvindľovali o zaslúžené imanie: ÚDP sa má starať o prevenciu a represiu daňových únikov. Budeme ho mať radi, čo už slovenský poplatník neurobí, aby sa nechal kvalitnejšie buzerovať.
Na tej istej parlamentnej schôdzi poslanci neschválili iba jedno: Návrh na zrušenie asi tridsiatich menších daňových úradov. Vyhrávajúci protiargument znel, že sú síce nefunkčné, ale problém by nastal s umiestnením jeho pracovníkov...
V miere vrodenej i získanej debility je slovenský daňový systém priam bezodný. Beží na geniálny software: Čím viac komplikácií a výnimiek sa doň vloží, tým väčšie množstvo príživníkov môže na ňom participovať. Je to participatívny debilizmus. Preto, počnúc zdaňovacím obdobím 2001, má aj cukrík pre poplatníka: Ak daňové priznanie vypracuje licencovaný daňový poradca, termín podania sa posúva až o tri mesiace, k 30. júnu. Čím záhadnejšia je fiškálna logika tohto opatrenia (štát sa dostane k peniazom o tri mesiace neskôr), o to jasnejší je zámer: Dať dobre zarobiť aj kaste daňových poradcov. Tí sú neodmysliteľnými podieľnikmi hostiny na cudzom majetku a fungujú v kartelovej dohode so štátom. Rozumiete tomu: Najprv sa formulár skomplikuje tak, že sa z neho nevysomária ani jeho tvorcovia, nieto normálny človek. A potom sa hodí udička, predĺžená lehota, aby si hlúpi platcovia najali poradcu. Tak sa korumpuje ďalšia záujmová skupina, ktorá z pozície expertov bude rozdávať rady pri najbližšej daňovej novelizácii. Že aké, vieme si predstaviť...
Tak si veselo fungujeme. Na jednej strane tvorcovia hodnôt, ktorí pod donútením platia, a na druhej štátni znehodnocovatelia, ktorí sa ako králici množia, podporovaní "samonafukovacou" zotrvačnosťou systému. Existuje cesta von? Krátkodobo nie, integráciou do EÚ sa daňová psychopatia ešte zhorší. To naznačila aj práve teraz uzavretá negociačná kapitola o daniach. Prečo by mal byť systém jednoduchý, ak môže byť zložitý a zabezpečí prácu novým účtovníkom a novým kontrolórom? Katastrofou bude, ak sa v EÚ presadí tzv. daňová harmonizácia. Tej zatiaľ bráni veto Veľkej Británie - len aby vydržalo.
Dlhodobo je, našťastie, systém neudržateľný. Zrúti sa do seba, pod ťarchou vlastnej nákladnosti a zložitosti. Nahradí ho pravdepodobne rovná daň, ktorú v Európe zaviedlo napríklad Estónsko (najrýchlejšie rastúca postkomunistická ekonomika), čiastočne Rusko a v programe ju má teraz česká ODS. Teda jednotná sadzba pre všetky daňové subjekty, bez úľav či výnimiek. A, nebudete veriť, aj bez daňových únikov, daňových poradcov a nadbytočného správneho a represívneho aparátu. Otázkou je akurát, že či sa dožijeme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.