pracovníkov, ale i organizačné členenie bývalých odborov požiarnej ochrany. Zakomponovaný doň bol aj Mestský požiarny zbor, na prevádzku ktorého nemalo mesto finančné prostriedky. Dvanásť jeho pracovníkov však skončí na dlažbe.
Ako sme vás už informovali, v rámci nového členenia vznikli na Slovensku krajské a okresné riaditeľstvá Hasičského a záchranného zboru, pričom MPZ prešiel pod okresné riaditeľstvo Košice. Počet novovzniknutých pracovných miest je ale nižší ako počet bývalých mestských požiarnikov a pracovníkov odborov požiarnej ochrany v Košiciach. Preto sa s niekoľkými ľudmi v Hasičskom a záchrannom zbore jednoducho nerátalo. Šlo o päť dispečeriek Mestského požiarneho zboru, pokladníčku a pracovníčku strojnej služby, z ktorých väčšina spĺňala kvalifikačné predpoklady pre prácu v štátnej službe. To, žiaľ, neplatilo pre sedem výkonných požiarnikov. Pre tých by síce miesto bolo, no nemajú ukončené stredoškolské vzdelanie.
"Situácia sa za dva týždne trochu zmenila. Dve zo žien, s ktorými sa pôvodne nerátalo, budú pracovať v Hasičskom a záchrannom zbore. Nie však ako jeho príslušníčky, ale ako civili. Budú vo verejnej správe, kde niet viacerých výhod, ako napríklad lepšie platové zadelenie, príplatky za hodnoť či definitíva pracového pomeru. Celkovo bude v rámci okresného riaditeľstva pracovať 146 príslušníkov zboru, ďalšie štyri pracovníčky budú vo verejnej správe," informoval nás včera riaditeľ okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru Košice pplk. Ing. Jozef Bodnár, ktorý predým pracoval ako náčelník odboru PO na Okresnom úrade Košice-okolie.
Ako nám povedal, slávnostné privítanie pracovníkov okresného riaditeľstva sa uskutočnilo 1. apríla. Avšak ešte niekoľko ďalších dní bude prebiehať sťahovanie niektorých zamestnancov, pretože sa im stále pripravujú priestory. Došlo tiež k viacerým organizačným zmenám, predovšetkým sa znížil počet veliteľských funkcií. Práca výkonných hasičov, ktorých počet sa o päť znížil, ostáva v podstatne nezmenená.
Plánované zmeny sa ale dotknú aj radových občanov. Hasiči odteraz nebudú chodiť Košičanom otvárať pribuchnuté byty, ba ani inštalovať vianočnú výzdobu v centre. "Takéto činnosti nemajú hasiči v pracovnej náplni. Sú firmy, ktoré sa týmto zoberajú, občania i mesto sa odteraz budú musieť obrátiť na nich. Byt budeme ochotní otvoriť iba v prípade, že pôjde o nebezpečenstvo nejakého ohrozenia," vysvetlil pplk. Bodnár.
Dvanástim pracovníkom MPZ dalo mesto zatiaľ náhradnú prácu, pričom by im mala začať plynúť trojmesačná výpovedná lehota a potom dostanú päťmesačné odstupné. "Sedem hasičov bude pracovať pre zoologickú záhradu, ženy sme zamestnali na odbore životného prostredia. Vykonávať budú administratívnu prácu súvisiacu so zákonom o odpadoch. Viac vám nateraz neviem povedať," informovala nás hovorkyňa magistrátu Zuzana Bobríková. Podľa jej slov ale mesto nerátalo s tým, že sa bude musieť vysporiadať s prepustenými hasičmi, preto vyplatenie ich odstupného mestská kasa pocíti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.