Reichenbachu. Ide o neziskovú organizáciu založenú pred 20 rokmi na základe voľnočasových aktivít. Náplňou je nielen romantická história, ale hlavne záujem o to, ako tieto národy dnes žijú a prežívajú. Zakladajúca členka Inštitúru pre otázky žien pôvodného obyvateľstva prichádza aj v rámci projektu neziskovej konzultačno-vzdelávacej organizácie ETP.
Pri pobyte vystúpila aj s prednáškami, ktoré usporiadala Prešovská bicyklová skupina Kostitras. Po prvý raz sem prišla pred dvoma rokmi v rámci šnúry po Švajčiarsku, Nemecku a Rakúsku. Misiu vtedy podnietilo OSN. Úsilím Doreen Spenceovej je ukázať globálne ozdravenie. Čo, ako tvrdí, neznamená, že Indiáni bojujú proti bielym, ale rozmýšľajú ako spolu žiť.
Podľa nej po toľkých rokoch kolonizácie a útlaku prežiť dokázali práve touto symbiózou. "Každá kultúra na svete prináša niečo, čím môže obohatiť zbytok zemegule. Napríklad naši bieli bratia prinášajú dar vzdelania. Dokázali už poslať ľudí na Mesiac. A my, Indiáni, zas vieme obohatiť zbytok sveta o to, ako žiť v blízkom spojení so zemou. Máme dar porozumieť jej, ba aj schopnosti, ako tomu naučiť iných," rozpráva Doreen Spenceová. Nazdáva sa, že u nás v otázke menšín ide o podobné problémy. Práve preto sa včera stretla s rómskymi ženami v osade pri Nálepkove, aby mohla hovoriť o udržiavaní tradícií a ich prenášaní z minulosti do súčasnosti.
Pôvodní obyvatelia Ameriky majú s útlakom tvrdé skúsenosti, lež napriek tomu, že ich zatvárali do rezervácií, prežili. "Samozrejme, neostávalo nám iné ako vyrovnať sa so situáciou. Mnohé veci boli zakázané. Nemohli sme hovoriť vlastným jazykom, ani vykonávať svoje obrady. Až do 60. rokov 20. storočia sme nemali ani len volebné právo. Ako sme sa ubránili asimilácii? Nuž, tradície sme udržiavali iba ústnym podaním, v pesničkách a príbehoch. Cez vlastné pocity, ktoré nám nikto nemohol zakázať. Tie sú totiž nemenné. Boli sme vždy úzko spojení s matkou Zemou. Na toto sa usilujeme nadväzovať aj dnes."
Na Slovensko prišla v čase Veľkonočných sviatkov, takže zažila kúsok ich atmosféry. Podobnú tradíciu majú aj Indiáni z kmeňa Cree. Oslavujú ale všetky štyri ročné obdobia. "Tento náš obrad trochu pripomína vaše Vianoce. My sa však neobdarúvame len materiálnymi darčekmi, ale delíme sa aj o sviatočné pocity. Príchod nového života oslavujeme spevom. Darčeky sú vyrobené z prírodných materiálov a symbolizujú spätosť so zemou. Musia to byť veci, o ktorých vieme, že potešia druhých," tvrdí Doreen.
O skúsenostiach a holistickom prístupe k životu porozpráva aj dnes o 17. hodine v Košiciach na Hlavnej ulici 68.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.