investora v BMG, už skúmajú vyšetrovatelia. Včera ráno ju doručili z redakcie denníka SME na Odbor vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti Jozefovi Šátekovi, ktorý má prípad Horizontu na starosti. Šátek povedal, že ju preskúmajú a použijú v trestnom konaní. Koľko bude expertíza trvať, presne nevedel.
Podnikateľ v rozhovore upokojuje Fruniho a vysvetľuje mu, že ide o politickú objednávku premiéra Mikuláša Dzurindu, aby mohol pred voličmi ukázať, že niekoho zavreli. Dzurinda včera povedal, že to považuje za absolútne nezmysly. To isté si myslí aj minister vnútra Ivan Šimko, ktorý však prepis celý nečítal, lebo bol v Taliansku. Hovorca slovenských vyšetrovateľov Stanislav Ryban tiež odmietol spomínané tvrdenia a dodal, že finančná polícia pracovala na prípade viac ako rok pred samotným začatím trestného stíhania.
Aj riaditeľ trestného odboru na Generálnej prokuratúre SR (GP) Ivan Segeš včera vylúčil politickú objednávku ako možnosť začatia trestného stíhania bývalého majiteľa Horizontu Slovakia a B.M.G. V. Fruniho. "Trestné stíhanie Vladimíra Fruniho a jeho spoločníkov sa začalo na základe poznatkov finančnej polície, ktorá vec operatívne rozpracovala. Spúšťacím mechanizmom tohto konania bola skutočnosť, že Horizont Slovakia uzavrel svoje pobočky a zastavil vyplácanie výnosov občanom. Akékoľvek tvrdenia o politickej objednávke sú absolútnym nezmyslom a zavádzaním občanov," konštatoval Ivan Segeš. Dodal, že bývalí majitelia Horizontu Slovakia a B.M.G. dobre vedeli, že pyramídová hra je podvodom na občanoch, lebo vyplácanie takých vysokých výnosov, aké sľubovali, je nezmysel.
Meno podnikateľa nebolo zverejnené z obáv pred súdnym sporom, ktorý by on mohol vyhrať. Potvrdili to aj právnici. Suma, ktorú by mohol na súde získať, by sa mohla vyšplhať až na desať miliónov korún. Právnik Andrej Králik hovorí, že súdy paradoxne nechránia novinárov, ale známe osoby: "Vo svete je trend znižovať okruh ich ochrany a nemajetkovú ujmu, ale u nás súdy naopak takýmto ľuďom priznávajú ešte väčšiu finančnú satisfakciu."
Podnikateľ v rozhovore tvrdí, že to nie je jeho hlas. Ak však expertíza potvrdí, že je, súd by mohol prehrať: "Pokiaľ by bol znalecký posudok, svedkovia alebo by vypovedal aj Fruni, viem si predstaviť, že súd by mu ujmu nepriznal. Ale je to problém, povedal by, že v tom čase bol niekde inde a pod."
Politici o Fruniho videonahrávke
LÁSZLÓ GYUROVSZKY, SMK: "Je to nezrozumiteľné. Ťažko povedať, do akej miery je to hra a do akej miery je to vážne myslené. Rozprávali sa tam ľudia, ktorí evidentne chcú jeden druhého oblafnúť."
PAVOL HAMŽÍK, SOP: "Čítalo sa mi to ako detektívka. Okolo rozhovoru je viacero nejasností. Človek by potreboval vedieť, kto je ten podnikateľ. Pre mňa aj tento rozhovor potvrdzuje, že tu existovalo prepojenie na určité politické štruktúry zo strany nebankových subjektov. Možno aj preto je taký odmietavý prístup riešiť tento problém."
VLADIMÍR PALKO, KDH: "Znamená to asi toľko, že majitelia BMG nemuseli ponímať svoje podnikanie od začiatku ako nejaký podvod a ako vyťahovanie peňazí od ľudí. Dôkazom toho je to, že chceli firmu predať alebo dokonca, že ju predali. To však neznamená, že sa nedopúšťali trestných činov pri podnikaní."
PAVOL RUSKO, ANO: "S touto krajinou je to oveľa horšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Aj napriek krásnému dňu som sa po prečítaní toho rozhovoru dostal do nálady, ktorá skôr zodpovedá jesenným hmlám. Verím tomu, že veľa z toho, čo tam je povedané, je pravda."
MONIKA BEŇOVÁ, SMER: "Ťažko posúdiť, ktorá strana má pravdu. V takýchto prípadoch má každý pocit, že tá jeho pravda je pravdivejšia. Niekto by mal preveriť, či sa také niečo udialo. Na Slovensku videokazety nie sú priamym dôkazovým materiálom. Istotne by to mohlo aspoň poslúžiť ako vodítko orgánom činným v trestnom konaní."
VOJTECH TKÁČ, HZDS: "Veľa sa dá z toho dedukovať. Tú dedukciu si nechám radšej pre seba. Ukázalo sa však, že na Slovensku vládnu dva a možno aj tri svety a každý z nich má svoju dimenziu. Je to jasný dôkaz, že vláda mala konať a mal byť pripravený presný právny režim pre pôsobenie nebankových subjektov."
RASTISLAV ŠEPTÁK, Pravá SNS: "Nie je obvyklé, aby si niekto s niekým nahrával rozhovor. Výsledok je taký, že ľudia prišli o peniaze a asi ich nikdy neuvidia. Zaujímavé je, že sa to deje pred voľbami. Nemôžem sa ubrániť pocitu, že sa to malo udiať až po voľbách."
Autor: mož, sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.