aktivity Ústavného súdu (ÚS).
Počas prvých troch mesiacov tohto roka prišlo na ÚS spolu 582 podaní, pričom za uplynulý rok ich dokopy bolo "len" 687. Z podaných návrhov je 465 úplne nových, obrovskú "slávu" z nich pritom zožala najmä kauza nateraz pozastavených majetkových priznaní. Najväčšiu dôveru v schopnosti ústavných sudcov majú fyzické osoby, ktoré im adresovali 434 podaní, právnické osoby sa činili v 23 prípadoch. Ostatné podania im adresovali súdy rôznych stupňov (4), poslanci NR SR (3) a jedno aj generálny prokurátor M. Hanzel.
Vo väčšom množstve prichádzajú aj opakované neúspešné podania z minulosti alebo také, ktoré neakceptujú základný princíp fungovania novej ústavnej sťažnosti. ÚS má podľa svojho predsedu rozhodovať o ochrane základných práv a slobôd vtedy, ak o nich nerozhoduje iný súd. Ján Mazák na tom nevidí nič zlého, keďže ako tvrdí, ÚS nesmie rezignovať ani na tvorbu ústavnosti.
Nárast podaní súvisí predovšetkým s novým typom ústavnej sťažnosti, ktorá je "v obehu" od začiatku januára. Fyzické a právnické osoby ňou majú možnosť žiadať ochranu svojich ústavou garantovaných práv a slobôd.
Aj napriek zvýšeniu počtu podaní stačí na túto prácu súčasných 10 sudcov. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi sa však rapídne zvyšuje ich vyťaženosť. Kvôli tomu budú zrejme musieť obmedziť štyria sudcovia, ktorí doteraz externe pôsobia na právnických fakultách, svoje pedagogické aktivity. "Zatiaľ sa nám síce darí vybaviť veci, ktoré prídu, ale neustále sa to zhoršuje. Kým predtým sme mali na stole priemerne päť až desať neukončených podaní, teraz ich je okolo 40," skonštatoval Ján Mazák.
Prijaté podania sú väčšinou vybavované odmietnutím pre nesplnenie procesných podmienok alebo odložené pre ich nespôsobilosť. Ako si s nádychom čierneho humoru povzdychol, ešte šťastie, že ďalší traja sudcovia neboli doteraz vymenovaní, lebo by ich v terajšej budove nemali kam umiestniť.
Ján Mazák si zároveň poťažkal na nedostatočné právne vedomie niektorých tiežprávnikov, ktorí jeho sudcov "skúšajú" podaniami nespĺňajúcimi zákonné podmienky pre konanie pred ÚS. Na takéto návrhy a sťažnosti má ÚS len jeden recept - vyhodiť ich takpovediac do odpadkového koša. "Je úsmevné, ak dodnes od advokátov či komerčných právnikov prichádzajú podnety, ktoré nie sú súčasťou ústavy už vyše 9 mesiacov. Zaujímavé je však aj to, že takíto ľudia nás potom najviac kritizujú..." dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.