ako tie tri 'múdre' opičky nevidia, nepočujú, nehovoria. Domáce násilie je považované za najrozšírenejšiu, ale najmenej viditeľnú formu násilia. Pravdepodobnosť, že zídete zo sveta rukou šialeného vraha, je oveľa nižšia, ako že vás ubije na smrť vlastný manžel.
V tisíckach domácností panuje strach a teror. Alkohol, žiarlivosť a násilnícke sklony silnejšej polovičky ľudstva robia ženám a deťom zo života peklo. A nie je to "výsadou" najnižších vrstiev, akoby sa mohlo zdať. Až osemdesiat percent násilia sa deje v rodinách, ktoré navonok pôsobia celkom bezproblémovo.
Na Slovensku, žiaľ, nemáme špecifikovaný pojem "domáce násilie" a známe prípady predstavujú podľa všetkého iba špičku ľadovca. Policajné štatistiky nepredstavujú dostatočný prehľad o násilných trestných činoch páchaných v rodinách. Znásilnenie vlastným partnerom alebo sexuálne zneužívanie patria medzi najmenej oznamované trestné činy. Podľa odhadov je až každá piata žena na svete týraná. Útočníkom je najčastejšie jej súčasný alebo bývalý partner, ktorý ju vystavuje fyzickému násiliu alebo psychickému útlaku. Keď spoločnosť nevidí modriny na tvári a rukách, už vôbec si nevšimne izolovanie ženy od spoločnosti, stratu záujmu o okolitý svet a chute do života.
Nájsť odvahu oznámiť násilnícke správanie manžela či blízkeho príbuzného polícii býva obtiažne. Obzvlášť, keď naň niet svedkov a usvedčenie nebýva jednoduché. Už len vyjsť na verejnosť s pravdou o potupe a bolesti, ktorú musí nejedna žena podstúpiť, predstavuje obrovský problém.
V nás totiž dodnes prežívajú mnohé mýty. Napríklad, že domáce násilie sa týka iba malého počtu rodín, alebo že je to súkromná záležitosť, do ktorej sa nemajú druhí, ani polícia, miešať. Pritom je ako choroba rozšírené po celom svete a neobchádza ani tie najcivilizovanejšie krajiny. V USA vraj zažijú každoročne fyzické týranie od svojho partnera štyri milióny žien. A nemusíme chodiť až tak ďaleko. V Nemecku sa tretina žien stretla s fyzickým týraním aspoň raz za život.
Čo s tým?
Bijú a nechávajú sa biť aj celebrity. Svoje si v minulosti užila Tina Turner či Pamela Anderson, z násilia na nežnejších polovičkách boli obvinení Mickey Rourke, Anthony Quinn, Axl Rose a ďalšie idoly žien. Čo s tým teda robiť, keď ani známe hviezdy dlhé roky nedokázali vyriešiť podobné problémy?
"Otvorte svoj problém. Hovorte o ňom s kýmkoľvek susedou, priateľkou, vyhľadajte psychológa, ohláste to polícii. Týrané ženy časom rezignujú a svoju bolesť obvykle pred okolím skrývajú. Pri viditeľných známkach násilia povedia, že spadli na schodoch, udreli sa náhodou. Uveria tomu, že si bitku zaslúžia, že ony sú zodpovedné za to, že im partner ubližuje. Ale nie je to tak. Nikto nemá právo ženu fyzicky alebo psychicky týrať. Aj keď sa to obetiam javí ako ťažko riešiteľný problém, keď s ním vyjdú von, zistia, že sa s tým predsa len dá čosi robiť. Aj keď nič sa, samozrejme, nevyrieši zo dňa na deň," radí ženám košická psychiatrička Danica Caisová, podľa ktorej roky teroru môžu obeť nielen úplne ubiť, ale tiež vyústiť do skratovej situácie.
"Spomínam si na prípad, keď žena usmrtila nožom svojho manžela. Za vraždu dostala pomerne nízky trest, súd prihliadal na to, že bola celé roky týraná. Mala početné zlomeniny na rukách a rebrách, ktoré sa zle zrástli, pretože jej manžel neumožnil vyhľadať lekársku pomoc. Trápil ju i nožom, jazvami po rezných ranách mala posiate celé stehná..." spomína MUDr. Caisová.
Ale pozor, nielen ženy sú fyzicky a psychicky týrané. Násilie sa často deje pred zrakmi detí, ktoré samotné bývajú neraz jeho obeťami. Ako však zdôrazňuje psychiatrička, len spokojná matka vychová spokojné deti. Je na žene, aby nedovolila tyranovi pripraviť svoje ratolesti o detstvo.
Avšak sú to i muži, ktorým sa ubližuje. Rožňavčania majú ešte v živej pamäti prípad spred niekoľkých rokov, kedy miestny policajt ťažko postrelil svoju manželku a zastrelil jej matku. Svokra so ženou ho vraj celé roky ponižovali...
"Aj ja som sa stretla s prípadom, kedy žena muža trápila nielen psychicky, ale mu i naložila. Pritom nebola silnejšia po fyzickej stránke, iba mala psychickú prevahu. Výsledom bolo utápanie jeho žiaľu v alkohole. Pri jednom sedení sa mi pacient zveril, že pije preto, že ho žena týra," hovorí Danica Caisová.
Ako dodáva, pre týraných mužov platí to isté, čo pre ženy zdôveriť sa niekomu, aj keď je to pre silnejšie pohlavie oveľa ťažšie. Pri rozhovore sa ale ľahšie nachádza riešenie a najdôležitejšia je skutočnosť, že v tom človek nie je sám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.