komunálneho odpadu a vyrubovaní nových poplatkov, pretože zákon o odpade ako jeho pôvodcu definoval občana, a už sú v plno prúde prípravy na jeho triedený zber. V okrese Vranov nad Topľou sa vytvára nadobecná nezisková spoločnosť, do ktorej sa združuje viac ako 30 obcí a zaoberať by sa mala práve triedeným zberom komunálneho odpadu a jeho likvidáciou. Sú to predovšetkým obce okolo okresného mesta.
Druhá časť obcí okolo Hanušoviec nad Topľou pomýšľa na vytvorenie samostatnej spoločnosti na triedený zber odpadu. Hanušovský miniregión tvorí 21 obcí. K ním by sa mohli pridať aj obce združené v solianskom miniregióne. Možno však bude ešte všeličo ináč.
"Okresné mesto pôvodne chcelo ísť v triedenom zbere odpadu samostatne. Teraz to vyzerá, že sa spája s okolitými obcami. To už by možno bolo zaujímavé aj pre nás," povedal nám starosta obce Čierne nad Topľou a predseda hanušovského miniregiónu Michal Dvorjak.
Špecifikom obcí tohto miniregiónu je, že uvažujú o uskladňovaní triedeného odpadu na neďalekej skládke na rozhraní katastrov Hanušoviec a Petroviec. Niektoré obce hanušovského miniregiónu sú dokonca podielnikmi tejto skládky. Obce združujúce sa do neziskovej organizácie v okolí Vranova nad Topľou o vybudovaní skládky triedeného odpadu ešte len uvažujú.
Ak by obce hanušovského miniregiónu sa rozhodli vytvoriť samostatnú spoločnosť na zber triedeného odpadu, nešlo by o neziskovú organizáciu, ale celú túto činnosť by zastrešil podnikateľský subjekt. "Konkrétne by to mohol byť OZON, akciová spoločnosť, ktorá prevádzkuje aj našu skládku. Vývozcovia separovaného odpadu by boli tí istí, ktorí teraz vyvážajú klasický komunálny odpad. Je to však ešte v takom štádiu, že debata o tom nie je ukončená," dodal M. Dvorjak a pokračoval: "Skúšobne separovaný zber odpadu by sme v našom miniregióne mali rozbehnúť niekedy v máji."
Založiť spoločnosť na triedený zber komunálneho odpadu napokon nebude tou najťažšou úlohou. Horšie bude motivovať ľudí k triedeniu odpadu, pre ktorých to bude práca navyše. "Jednou z možností, ako motivovať ľudí, bude zníženie poplatkov za odpad o čiastku, ktorú jeho triedením obec ušetrí na nákladoch za jeho vývoz a likvidáciu. Rozmýšľame aj o tom, že kto by sa zapojil do separovaného zberu odpadu, tak by mal zľavu oproti tým domácnostiam, ktoré sa doň nezapoja," mienil M. Dvorjak.
V Čiernom obecný úrad ešte aj teraz, keď nový zákon o odpade za jeho pôvodcu určil občana, dotuje jeho spracovanie jednou tretinou z nákladov na túto činnosť. V priemere poplatky na domácnosť a rok sa pohybujú od 160 do 210 korún. Inou možnosťou je zorganizovať motivačný poznávací zájazd do Rakúska, kde obce až svietia čistotou a poriadkom. "To by mal každý vidieť," povzdychol si M. Dvorjak, ktorý pred pár rokmi práve túto skutočnosť v Rakúsku obdivoval, lenže musel aj skonštatovať: "Možno by to stálo za to, len je to ťažšie realizovateľné."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.