správ o činnosti a hospodárení, či úpravy Stanov SAMŠ bude ďalším z dôležitých bodov programu aj voľba do orgánov Slovenskej asociácie motoristického športu, vrátane voľby nového prezidenta. Ako sme už v Motozóne informovali, jediným kandidátom na túto funkciu je 42-ročný Bratislavčan Ing. Dušan Koblíšek, absolvent Vysokej školy dopravy a spojov v Žiline a v rámci postgraduálneho štúdia aj Fakulty žurnalistiky Karlovej univerzity v Prahe. Dušan Koblíšek je členom SAMŠ a držiteľom medzinárodnej okruhovej licencie, od roku 1991 sa zúčastnil na viacerých vytrvalostných okruhových pretekoch, pretekoch automobilov do vrchu a štartovať sme ho mohli vidieť aj v rámci slovenskej rely. Pred sobotňajšími voľbami sme ho požiadali o rozhovor.
Okrem iného ste novinárom i aktívnym účastníkom slovenského motoristického hnutia. Ktoré sú podľa vás jeho najboľavejšie miesta?
"Ako najväčší problém vnímam to, že náš motoristický šport sa vytratil z povedomia slovenskej verejnosti, pretože sa nenašli vhodné podmienky pre jeho popularizáciu. V poslednom čase sa prejavila aj väčšia ťažkopádnosť v rozhodovacích procesoch, čo viedlo k istej nespokojnosti."
S akým projektom predstúpite pred slovenskú motoristickú verejnosť?
"Jednak sa pokúsim dostať tento šport viac do povedomia verejnosti i médií, urobiť ho populárnejším i atraktívnejším. Ako manažér sa pousilujem priniesť do motorizmu peniaze, ktoré napomôžu profesionalizácii pri organizovaní motoristických podujatí. Nedostatky v tomto smere boli totiž zapríčinené právo slabšou ekonomickou situáciou usporiadateľov.Chcem sa pritom spoliehať práve na ľudí vo výkonnom výbore, ktorí by mali strážiť istú športovú kultúru. Tá by sa totiž z motorizmu nemala v žiadnom prípade vytratiť, skôr naopak."
Je všeobecne známe, že súčasné komisie SAMŠ, aj v dôsledku zlej finančnej situácie, pracujú vo veľmi nepriaznivých podmienkach. V poslednom čase sa však čoraz častejšie hovorí o ich úplnom zrušení. Aká je pravda?
"Ak mám hovoriť za seba, tak v prípade môjho zvolenia vôbec nemám v úmysle zrušiť spomínané komisie, veď tie sú zodpovedné za fungovanie svojich disciplín. To, že pracujú v zlých podmienkach je podľa mňa definícia toho, čo sú ich kompetencie respektíve cieľ a povinnosti. Práve tu dochádzalo v minulosti k istým nezhodám, ale ak sa chceme baviť o posilňovaní kompetencií, všetko, čo bude rozumné, sa jednoducho urobí. Prvoradé bude však to to, aby sme v celom systéme SAMŠ fungovali v paralelnej štruktúre s tým, ako to funguje vo FIA, či v niektorých motoristicky vyspelých krajinách, napríklad v Česku."
Hovorí sa o voľbe nového prezidenta SAMŠ, menej však už o jeho dvoch viceprezidentoch. S kým sa ráta na tieto posty?
"Tieto záležitosti odznejú až priamo v Nitre na valnom zhromaždení. Nový tím výkonného výboru dávame dokopy, mal by byť podstatne užší, ako tomu bolo v minulosti." (Podľa našich informácií by jedným mal byť jeden z popredných predstaviteľov Matadoru Púchov, a.s., druhý vzíde z východoslovenskej dvojice V. Bánoci - B. Kočergin).
Aký bude váš prvý krok v prípade zvolenia na post prezidenta?
"Pozdravím sa všetkým pracovníkom SAMŠ v Nitre, opýtam sa ich, či budú ďalej pracovať aj v prípade nového vedenia a dohodneme si pravidlá hry. Myslím si, že nič dramatické sa diať nebude, ja SAMŠ na základe vlastnej skúsenosti pokladám za jednu nekonfliktnú asociáciu, ktorú nediskreditujú žiadne kauzy. Doterajšiemu vedeniu treba len poďakovať, že všetko udržali v hraniciach normálnosti a kultúrnosti, čo sa niektorým iným asociáciám napríklad nepodarilo."
A na záver - ste aktívnym pretekárom aj na okruhoch, kopcoch a rely. Plánujete sa aktívne zapájať do tohto diania aj naďalej?
"Nie, v prípade svojho zvolenia za prezidenta SAMŠ chcem svoju športovú kariéru postupne utlmiť. Tento súťažný ročník bude mojím posledným, pričom by som sa rád občas vyslovene len zviezol na niektorých súťažiach."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.