sme si síce opäť museli vypočuť nemeckú hymnu, no nedá sa nič robiť, kto vie, ten vie.
Ešte v Sepangu sa špekulovalo o tom, kedy Ferrari na ostro nasadí novú F2002-ku. "Červení" všade tvrdili, že je o sekundu rýchlejšia ako vlaňajší model, ale nenasadia ju skôr, než si budú istí, že je aj spoľahlivá. Medzi pretekami sa tak piloti vracali do Talianska, aby na okruhoch vo Fiorano a Mugelo najazdili potrebné kilometre a získali istotu, že nový monopost zvládne aj celé preteky. Všeobecne sa už očakávalo, že F2002-ku postavia na štart až v Imole, no týždeň pred pretekmi v Brazílii sa napokon Maranello rozhodlo poslať jedno auto už na Interlagos (pochopiteľne, že pre Schumachera). Špeciálom z Milána teda model F2002 putoval do Brazílie (ostatné F2001-ky sem previezli z Malajzie) a Rubensovi sa vysvetlilo, že jeho chvíľa príde v Imole. Prvé dve podujatia však potvrdili, že vlaňajší model je stále veľmi konkurencie schopný. Prečo teda táto náhla zmena? Je verejným tajomstvom, že Interlagos monopostom ferrari veľmi nesedí a očakávalo sa, že v horúcich brazilských podmienkach bude až príliš vyčnievať tím williams. Ferrari však nechcelo tratiť body a rozhodlo sa zariskovať. Buď všetko, alebo nič!
Už kvalifikácia ukázala, že nový monopost je skutočne rýchly a Montoya mu pole position uchmatol len najtesnejším rozdielom (+0,127). Michelinky sa však s rozpáleným brazílskym asfaltom znášali evidentne lepšie ako Schumiho Bridgestonky. Otázna teda znela, nakoľko Michael v nedeľu dokáže tento handicap eliminovať? Rozhodne sa tím Ferrari pre odlišnú stratégiu (dvoch zastávok), alebo sa postaví do rovného súboja s "nadupanými" wiliamsami. Malým sklamaním (alebo potvrdením, že F2001-ka na Interlagose novším modelom stačiť nebude) bolo až ôsme miesto na štarte Rubensa Barrichela a fakt, že Michael od neho veľkú podporu čakať nemohol. Nepredbiehajme však.
S pribúdajúcimi červenými svetlami na štartovacom zariadení rástlo nielen napätie, ale aj otáznik, či séria havárii v prvom kole bude po Melbourne a Sepangu pokračovať aj na Interlagose. Prvú šikanu však stádo monopostov zvládlo bez kolízie a zdalo sa, že najhoršie je už zažehnané. Omyl! Pri nájazde do štvrtej zákruty sa Montoya, ktorý chybou v sennovom esíčku stratil prvú pozíciu, tvrdohlavo pokúšal útočiť na vedúceho M. Schumachera a zásluhou jeho neskorého brzdenia došlo k malému kontaktu, keď predným spoilerom ťukol do Nemcovho ľavého zadného kolesa. Modrobiele krídlo sa razom utrhlo a Kolumbijčan bol rád, že zákrutu ustál na trati. Schumacherova pneumatika zostala našťastie nepoškodená a do boxov musel vlastnou vinou iba Montoya, čím sa sám vytrestal prepadom až na posledné miesto. Kolízia medzi touto dvojicou po pretekoch rozvírila množstvo diskusií a zaujímavé preto boli aj názory oboch aktérov. Podrobnejšie sa však tejto udalosti budeme venovať na inom mieste.
Poradie po prvom kole bolo teda: MiSchumacher, R. Schumacher, Trulli, Button, Coulthard, Barrichello, Räikkonen a Heidfeld. Za pozornosť tu stojí tretie a štvrté miesto monopostov renault, ktoré sa blysli dobrým výsledkom už v kvalifikácii (šieste a siedme miesto). Keď potom na štarte naviac obidva mclareny zaváhali, Trulli s Buttonom sa šikovne posunuli dopredu. V nasledujúcich kolách sa potom Schumacherovci začal vzďaľovať a renaulty s mclarenami už jazdili iba vlastný pretek. Chvíľu však miešal karty Barrichello, ktorý sa rozhodol pre stratégiu dvoch zastávok a s ľahším vozidlom sa onedlho prepracoval cez všetkých až na čelo. Ovácií domácich fanúšikov si však dlho neužil, pretože už v sedemnástom kole ho zradila hydraulika a smutný Brazílčan musel z pretekov odstúpiť. Závod sa tak vrátil do "normálnych" koľají a čakalo sa na zastávky v boxoch. Tie však len potvrdili, že väčšina pilotov ide jednu PIT STOP. Michael tankoval v 40. kole a Ralf o päť kôl neskôr. Zastávky síce zmenšili náskok ferrari pred williamsom, no ani v dramatickom závere už Michael nedal Ralfovi žiadnu príležitosť na predbiehanie a s debutujúcim modelom si pripísal hneď 55. víťazstvo.
Zaujímavá situácia bola aj v hre o tretie a štvrté miesto. Renaulty dlho mclarenom odolávali a naznačili, že s nimi budeme musieť vážnejšie počítať už v tomto roku. Mclareny ich definitívne predbehli až po zastávke v boxoch a jedenásť kôl pred koncom to vyzeralo, že poradie v cieli bude M. Schumacher, R. Schumacher, Coulthard, Räikkonen, Trulli, Button a Montoya (ktorý sa pomaly doťahoval na špičku). O kolo neskôr však vypovedal poslušnosť motor Jarna Trulliho a štyri kolá pred koncom sa zasekol náboj kolesa aj na Raikkonenovom mclarene. Na body sa tak posunul Montoya a nečakane aj Salo, ktorý Toyote doviezol už druhý bod z troch pretekov!
Kurióznu situácia predviedol svetu brazílsky futbalový mág Pelé, ktorému pripadla česť odmávnuť víťazov pretekov. Edson Arantes dos Nascimento sa v pretekoch F1 zjavne nevyzná, pretože zatiaľ, čo sa pýtal kedy má začať mávať, prešli okolo cieľom obidva víťazné monoposty. No čo, stávajú sa aj horšie veci. Mimochodom podobná vec sa stala aj Chironovi v Monaku v roku 1970, keď neodmávol Jackie Stewarta.
Výsledky 30. GP Brazílie: 1. M. Schumacher (ferrari-F2002) 1:31:43,663 (200,098 km/h), 2. R. Schumacher (williams) + 0,588, 3. Coulthard (mclaren) + 59,109, 4. Button (renault) + 1:06,883, 5. Montoya (williams) + 1:07,563, 6. Salo (toyota), 7. Irvine (jaguar), 8. de la Rosa (jaguar), všetci 1 kolo, 9. Sato (jordan), - 2 kolá, 10. Villeneuve (bar), 11. Webber (minardi), obaja - 3 kolá, 12. Räikkonen (mclaren), 13. Yoong (minardi), obaja 4 kolá. (PP: Montoya 1:13,114, NK: Montoya 1:16,079 v 60. kole, Viedli: 1. - 13. kolo M. Schumacher, 14. - 16. kolo - Barrichello, 17. - 39. kolo M. Schumacher, 40. - 44. kolo R. Schumacher, 45. - 71. kolo M. Schumacher).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.