ich počet zvýšil trojnásobne. Správca jaskyne Dušan Macko napriek tomu s návštevnosťou spokojný nie je. "Najvyššia bola v 70. rokoch. Vtedy k nám ročne prišlo aj 72-tisíc ľudí. Vlani 28-tisíc. Nepoznám príčinu. Domnievam sa, že tkvie v ekonomickej situácii celého štátu."
Jaskyňa je otvorená okrem pondelka každý deň. Nejeden návštevník do nej však nevojde kvôli cene vstupeniek. Cena za dospelého je 100 korún, pre deti polovica. "Veľakrát som videl, ako sa pri pokladni pristavila slovenská rodina s deťmi. Pozerali na cenu lístkov a nakoniec sa otočili a šli preč."
Domicu navštevujú najviac Poliaci, ktorí tvoria takmer 65 percent klientely. Za nimi nasledujú Česi a nemecky hovoriaci turisti. Až na poslednej priečke sú Slováci. Návštevníkom však už niekoľko rokov chýbajú reštauračné zariadenia, či ubytovacie služby. "Najbližšie sa môžu stravovať až v Rožňave, alebo, na hanbu sveta, v susednom Maďarsku. Vo vstupnej hale prevádzkujeme bufet, ale len sezónne. Budova reštaurácie a hotela je vo vlastníctve súkromného podnikateľa," hovorí D. Macko.
Samotní Maďari navštevujú jaskyňu zriedka. Viac im vyhovuje susedná Baradla v Aggteleku, ktorá s Domicou tvorí jeden jaskynný systém. "Maďari majú vybudované služby a vládne u nich čulý cestovný ruch," vysvetľuje ich nezáujem D. Macko.
Charakteristickou atrakciou prehliadkovej trasy je 300-metrová plavba na podzemnej riečke Styx. V súčasnosti v nej nie je dostatok vody. Druhou dominantnou Domice sú bohaté archeologické nálezy po človeku z mladšej doby kamennej. Odborníci v priebehu niekoľkých rokov overili prítomnosť 16 druhov netopierov. Podľa D. Macka je najvzácnejší podkovár južný, ktorý žije v Domici v najväčšej kolónii na Slovensku.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.