kontroluje čiernu prácu, preto od začiatku apríla začína so silnou ofenzívou v boji proti zamestnávaniu načierno. Umožňuje mu to novelizovaný zákon o inšpekcii práce, ktorý začal platiť prvého apríla 2002. "Novela síce ešte nevyšla v zbierke zákonov, vďaka zmenám, ktoré prinesie by konečne malo dôjsť k podstatnému zvratu v dokazovaní nelegálneho zamestnávania a v odhaľovaní tých, ktorí podnikajú v rozpore s platnými zákonmi na úkor ostatných ", uviedol pre náš denník hlavný inšpektor prešovského inšpektorátu práce Ing. Július Priputan.
Novela zákona výrazne posilní právomoci kontrolórov, ktorí získajú právo legitimovať pracovníkov, budú môcť dokonca vstúpiť na súkromný pozemok, na čo napríklad aj policajti potrebujú súdne rozhodnutie. Všetky osoby nachádzajúce sa na pracovisku budú povinné, na žiadosť inšpektora práce na mieste preukázať totožnosť
a vysvetliť dôvod svojej prítomnosti. Zamestnávateľ zároveň bude musieť hneď na mieste preukázať doklady o pracovnoprávnom vzťahu k zamestnancovi. Inak mu hrozí pokuta až do výšky jedného milióna korún. "V minulosti sa veľmi často stávalo, že zamestnávateľ nemal počas kontroly k dispozícii potrebné doklady. Tie predložil až dodatočne a nebolo možné mu dokázať, že boli vyhotovené po našej kontrole", vysvetľuje vedúca organizačno-právneho oddelenia Inšpektorátu práce v Prešove Ing. Katarína Timková.
Aj kvôli nedostatočnej legislatíve boli kontroly nelegálnej práce doteraz skôr symbolické. Iba skutočne nešikovnému podnikateľovi dokázali nelegálne zamestnávanie. Zo stovky previerok, ktoré urobil inšpektorát práce na území Prešovského kraja v priebehu tohtoročného januára a februára, odhalili inšpektori šiestich nelegálne pracujúcich Ukrajincov. Ďalších osem podozrivých firiem, sa stále prešetruje, no pravdepodobnosť, že sa podarí objasniť niektorý z prípadov zamestnávania načierno a potrestať skutočného vinníka, je minimálna. Všetci pritom vedia, že najviac ľudí pracuje na čierno v stavebníctve a v reštauračných službách.
Ďalším dôvodom prekvitajúcej čiernej práce je aj personálne poddimenzovanie inšpektorátov práce. Ako sme sa dozvedeli, v košickom a prešovskom kraji pracuje spolu asi 50 inšpektorov, pričom by ich potrebovali aspoň dvakrát toľko. Na jedného pripadá v niektorých regiónoch až na 15-tisíc zamestnancov.
Inšpektori sú však aj napriek neutešenej situácii optimisti. Počet odhalených prípadov nelegálnej práce by pritom mohol stúpnuť trojnásobne. "Netrúfam si odhadnúť, o koľko sa zvýši úspešnosť našich kontrol. V každom prípade si však od novely zákona veľa sľubujeme", doplnil Ing. J. Priputan. Konkrétne výsledky by mali byť známe v priebehu nasledujúcich mesiacov. Zostáva veriť, že prinesú viac optimizmu ako doteraz, aby na neschopnosť odhaľovať a postihovať nelegálnu práce nedoplatili tí, čo načierno nikde nerobia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.