územné celky a mestá právomoci, majetok a zodpovednosť za jednotlivé zdravotnícke zariadenia. Kým nemocnice prvého typu by mali prejsť pod správu miest, "dvojky", medzi ktoré patrí aj Nemocnica s poliklinikou v Spišskej Novej Vsi, budú zase v správe vyšších územných celkov. Nemocnice tretieho typu zase ostanú vo vlastníctve štátu. V uplynulom období v súvislosti s touto témou rezortné ministerstvo oslovilo vedenia jednotlivých miest medzi nimi aj Spišskú Novú Ves listami, aby spolu s poslancami písomne vyjadrili názor na túto transformáciu.
"Oznámte nám Váš názor na spôsob realizácie transformácie predmetného zdravotníckeho zariadenia vo Vašom územnom celku - formou prechodu na mesto (VUC), privatizáciou alebo vytvorením verejno-prospešnej organizácie," stojí v ministerskom liste.
Volení predstavitelia mesta sa v tomto prípade rozhodli pre variant spravovanie spišskonovoveskej nemocnice v rámci vyššieho územného celku. "Tento list mal vlastne za cieľ overiť, či obce a mestá nemajú záujem prebrať nemocnice, ktoré inak by mali od 1. januára 2003 patriť pod VUC. V prípade spišskonovoveskej nemocnice to nepripadá do úvahy. Mesto má totiž menší ročný rozpočet ako zdravotnícke zariadenie. Tým pádom mesto by nám nemohlo v prípade akýchkoľvek ekonomických problémov pomôcť," povedal riaditeľ Nemocnice s poliklinikou v Spišskej Novej Vsi MUDr. Peter Jankech (na snímke).
Nemocnica, ktorej zamestnanci poskytujú zdravotnícku starostlivosť 70-tisíc obyvateľom spádovej oblasti je známa okrem iného aj vysokou zadĺženosťou. Mesačne sa toto zdravotnícke zariadenie zadĺži sumou šesť miliónov korún. "Chirurgické oddelenie a oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny bolo postavené na dlh a táto skutočnosť sa prenáša aj do súčasnosti," povedal na margo nepriaznivej ekonomickej situácie riaditeľ spišskonovoveskej nemocnice.
Nádejné riešenie vidí P. Jankech v avízovanom oddĺžení nemocníc. "Škoda však, že zákon nedefinuje, či sa oddĺži všetko alebo iba dlhy za dodanú energiu. Zároveň nevieme, či sa budú brať od úvahy aj penále za zmeškané platby," hovorí P. Jankech.
Vzápätí dodáva, že rezortné ministerstvo ich síce postupne oddĺžuje, na konte nemocnice sa však naďalej nakopujú dlhy. "To čo nám poskytujú zdravotné poisťovne zďaleka nestačí," konkretizuje riaditeľ nemocnice.
Primátor Spišskej Novej Vsi Karol Mitrík k téme transformácie nemocnice hovorí: "Pre tento variant sa sme rozhodli hlavne preto, že predpokladáme, že región bude mať záujem o existenciu nemocnice. Na jednej strane bude nad ňou držať ochrannú ruku, na druhej bude zase preverovať jej fungovanie smerom do vnútra." Ako ďalej dodal prvý muž mesta, pred týmto rozhodnutím rokoval aj s predsedom košického vyššieho územného celku Rudolfom Bauerom. "Hlavná otázka však ostáva vo financovaní. Napriek tomu, že nemocnica bude zaradená pod VUC, neznamená to pre ňu finančnú istotu. O svoje prežitie bude spišskonovoveská nemocnica v danom systéme bojovať ďalej, pretože aj potom bude financovaná prostredníctvom zdravotných poisťovní," vyjadril sa K. Mitrík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.