tomto zdravotníckom zariadení. Podľa jej záverov mal byť pri nakladaní s majetkom štátu porušený zákon o verejnom obstarávaní a nedostatky sa týkali aj kapitálových výdavkov. Napríklad čo sa pri dosahovaní rozpočtových výnosov a dodržiavaní zásad maximálnej hospodárnosti NKÚ konštatoval, že nemocnica v roku 2000 prekročila o viac ako 22 miliónov korún plánované náklady, kým výnosy boli oproti plánu o 92 miliónov nižšie...
"Nemocnice žijú doslova z ruky do úst. Každý mesiac čakáme, koľko nám zdravotné poisťovne vyčlenia finančných prostriedkov. A vždy dostaneme menej, ako potrebujeme. Preto sa naše dlhy neustále nabaľujú a výnosy či strata nemožno detailne naplánovať," zareagoval riaditeľ FN L. Pasteura Vladimír Pramuk, podľa ktorého táto nemocnica patrí medzi najlepšie hospodáriace nemocnice na Slovensku, i keď sám priznáva, že "Najvyšší kontrolný úrad nám vo svojej správe vytýkal viacero nedostatkov. Nuž, urobili sme viacero chýb, ku ktorým nemuselo dôjsť. V tejto súvislosti som prijal a ešte prijmem celý rad opatrení, aby sa chyby viac neopakovali."
NKÚ zdravotníckemu zariadeniu vytýka predovšetkým závažné nedostatky v projekte nazvanom Racionalizácia, rekonštrukcia a modernizácia energetického hospodárstva. Šlo o prestavbu kotolne, na ktorú nemocnica vynaložila viac ako 112 miliónov korún. Realizovala ju bratislavská firma, ktorá mala predložiť v súťaži cenu o 34 miliónov korún nižšiu, než bola suma uvedená v zmluve. Keďže časť projektovej dokumentácie rekonštrukcie neobsahovala jej celkový rozpočet, objednal si Najvyšší kontrolný úrad na Ústave súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity expertízu na stanovenie maximálnych rozpočtových nákladov. Boli o dvadsať miliónov nižšie ako faktúrovaná čiastka.
"Náš komplex tvorí veľa starých budov, ktoré je v zime problém vykúriť. Preto bola nevyhnutná výmena kotlov. Zrealizovala sa v minulom roku v priebehu niekoľkých mesiacov, pričom projekt financovala formou úveru Európska banka pre obnovu a rozvoj. Splácať ho budeme v priebehu viacerých rokov z dosiahnutých úspor za ušetrenú energiu. Zamestnanci, ktorí boli realizáciou projektu poverení a sú zaň zodpovední, stoja za svojou prácou. Ako mi tvrdili, svoju pravdu dokážu, hoc by sa mala záležitosť riešiť aj súdnou cestou," hovorí riaditeľ a vysvetľuje, že súčasťou nového energetického systému je aj kogeneračná jednotka. Tá vyrába elektrickú energiu z prebytku vytvoreného tepla, ktoré tak nevyjde nazmar.
"Sme druhou nemocnicou na Slovensku, ktorá má k dispozícii takéto zariadenie. Vo svete i na Slovensku je o túto technológiu v súčasnosti mimoriadny záujem," dodáva V. Pramuk.
Najvyšší kontrolný úrad vytkol nemocnici v súvislosti s týmto projektom aj organizáciu verejného obstarávania. Kontrolóri vytkli vedeniu fakt, že za ňu externý spolupracovník zinkasoval bezmála 150 tisíc korún, aj keď mohlo zdravotnícke zariadenie zabezpečiť konkurz aj vlastnými silami.
"Chceli sme sa vyhnúť akýmkoľvek podozreniam zo zmanipulovania konkurzu. Na základe viacerých odporúčaní som sa preto rozhodol pre externistu, ktorý je považovaný za odborníka v danej oblasti a nechýbajú mu potrebné oprávnenia na vykonávanie verejného obstarávania. Ten podniknuté kroky konzultoval i s Úradom pre verejné obstarávanie, preto túto výtku neprijímam. Navyše tých 144-tisíc korún nebolo externistovi vyplatených naraz, ale mesačne za vykonanú prácu, pričom ide o hrubý príjem," skonštatoval riaditeľ, podľa ktorého celá záležitosť ešte nie je uzavretá. Vedenie nemocnice totiž k protokolu NKÚ predložilo svoje pripomienky a o ďalšom postupe zatiaľ nebolo informované.
"Čudujem sa, že tieto informácie vôbec prenikli na verejnosť, keďže nás z NKÚ žiadali o zachovanie mlčanlivosti, kým sa celá záležitosť nedorieši," podotkol na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.