najdôležitejšiemu rozhodnutiu volebného roka. Volá sa rozdelenie príjmov z privatizácie SPP. Významnejšie bolo iba rozhodnutie o samotnej privatizácii SPP.
Stokrát už bolo povedané, že výnos z SPP sa použije iba na dva účely - reforma dôchodkového zabezpečenia a splácanie štátneho dlhu. To je jedine správne a tak bola aj deklarovaná politická vôľa koalície. Ale iba vo verbálnej rovine. Len prvá časť, penzijná reforma, má záväznosť aspoň vládneho uznesenia. Keď v NR SR došlo na skutočné lámanie chleba, teda Langošov návrh ústavného zákona o použití VŠETKÝCH týchto príjmov, sabotovala ho významná časť koaličných poslancov. Zákon neprešiel, keď padol za obeť klinickej schizofrénii: Celá politická scéna sa ÚSTNE zaprisaháva(la), že iné použitie nepodporí, v hlasovaní sa ale zadrhla...
Ani nie dva týždne po schválení predaja porodil Fond národného majetku návrh použitia týchto prostriedkov. Lepšia by ale bola interrupcia; z možných 65 miliárd, čo je polovica z celkového výnosu 130 mld, navrhol FNM na umorenie štátneho dlhu iba čosi cez 30! To šokovalo aj dôverných znalcov korporativisticko-lobistických pomerov v tomto štáte.
V rozpise, ktorý mal FNM drzosť vláde predložiť, sú okrem položiek spochybniteľných (pokiaľ ide o charakter štátneho dlhu) i položky doslova bulvárne a humoristické. Také, na aké by zodpovední ekonómovia nemali ani pomyslieť: Národné tenisové centrum, rozvojový projekt SRo, akýsi inovačný fond, rozvojový program "vráťme šport do škôl", program rozvoja automobilového priemyslu, dotácie na teplo, atď. To sú stámilióny, prím ale hrajú tri štvormiliardové dotácie: Staré dlhy železníc (dlžné odvody do fondov), náklady miest na plynofikáciu, záväzky nemocníc a poisťovní.
Vláda isteže môže potratový projekt FNM zoškrtať podľa stokrát deklarovanej politickej vôle. Problémom sú ale signály, že sa na to akosi nechystá. Napokon, tenisové centrum si lobisti presadili priamo cez Mikloša. Ten nestíhal potom ubezpečovať, že ide o "výnimku, ktorú má každé pravidlo". Teraz môžeme sledovať, ako funguje dominový efekt - "výnimky" sa premnožujú ako zamestnanci verejnej správy. Vláda sa v utorok dohodla, že má "politickú vôľu" zaplatiť obciam a mestám 4,5 mld. na plynofikáciu (ešte o pol mld. viac ako v návrhu FNM!). Ešte sa to preskúma, čo však už vyzerá len ako formalita.
Prísľub bol vydaný, veľká predvolebná samoobsluha sa otvára. A cesta do pekiel je vydláždená - na svoje si prídu aj železnice, aj zdravotnícke zariadenia, aj ďalší hladoši, ak sú organizovaní v tom správnom lobistickom spolku. Pokiaľ sa len rýchlo nezatiahne brzda...
Ujasniť si treba zásadnú vec. Splácať minulé dlhy, ktoré nenarobila priamo vláda a teda nie sú súčasťou dlhovej služby štátu, je neodpustiteľné rozhadzovanie jednorazových príjmov, ktoré sa už nebudú nikdy opakovať. To platí rovnako pre obce, železnice, poisťovne aj nemocnice. Zdravotníctvu a spol. sa dlhodobo nedostáva viac prostriedkov práve preto, lebo desiatky miliárd odchádzajú každoročne zo štátneho rozpočtu iba na ÚROČENIE priameho štátneho dlhu. Jeho celková výška dosahuje momentálne 300 miliárd, čo je skoro tretina slovenského HDP a temer dvojnásobok ročných príjmov rozpočtu.
Čiže matematika pre základné školy: O čo viac znížime dlh centrálnej vlády, o to viac našetríme na plátanie dier v rezortoch, keďže sa zbavíme budúcich úrokov. Také je to ľahké; ak má niekto dlhy dvojnásobne prevyšujúce jeho ročný príjem a predá jednorázovo nehnuteľnosť, akých už viac nemá, bol by idiot, keby získané zdroje investoval miesto vyplatenia veriteľov napr. do kachličkovania kúpeľne. Tomu rozumie azda aj cvičený šimpanz. Pričom mimo diskusiu nechávame skutočnosť, že už z princípu je neefektívne a nemorálne nalievať AKÉKOĽVEK peniaze do čiernych dier typu zdravotníctvo. Efekt prípadného oddĺženia, ak nie je spojené s reformou, bude jediný - požiadavka na ďalšie 4 miliardy o dva roky či skôr. S tým smutným rozdielom, že ďalšie SPP na predaj už nebude...
Spôsob použitia prostriedkov z najväčšej privatizácie v histórii štátu patrí medzi najzásadnejšie rozhodnutia tejto vlády vôbec. Tikajú posledné chvíle, ked je ešte možné apelovať na politikov, aby odolali pokušeniu a pri rozhodovaní o veciach všeobecného záujmu sa riadili zodpovednosťou a rozumom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.