prevádzkovanie prezidentovej rezidencie na Slavíne a Karácsonyiho paláca, ktorý je v havarijnom stave.
Na správu prezidentovho sídla na Slavíne by mala byť podľa predkladacej správy vyčlenená zo spomínaných piatich miliónov čiastka 3,2 milióna korún. Náklady na rezidenciu hlavy štátu, ktorá sa však pravdepodobne nestane tradičným sídlom slovenských prezidentov, predstavovali v minulom roku 49 miliónov korún. Prezidentská kancelária odkúpila vilu ešte minulý rok od VSŽ, a. s., za 36 miliónov korún, na rekonštrukciu a opravy vynaložili ďalších 6 miliónov. Ďalších sedem miliónov stál nábytok, zabezpečovacie zariadenie, telefónna prípojka a úprava záhrady.
Vláda SR včera schválila návrh novely Trestného zákona, ktorej prijatie je nevyhnutné pre uzavretie kapitoly spravodlivosť a vnútro v prístupovom procese do Európskej únie (EÚ). Súčasne však poverila ministra spravodlivosti SR Jána Čarnogurského, aby novelu doplnil o dve poslanecké novely Trestného zákona. Prvá sa týka zvýšenej ochrany obetí domáceho násilia. Návrh druhej, ktorý vypracovalo KDH, sprísňuje tresty pre páchateľov násilných úmyselných trestných činov a počíta s uplatnením zásady "trikrát a dosť". Znamená to, že recidivisti páchajúci najťažšiu násilnú trestnú činnosť by mohli byť po dvoch odsúdeniach za takýto trestný čin, po tretí raz odsúdení už na doživotie. Novely sa tak stanú súčasťou jedného balíka, ktorý prerokuje parlament.
Vládny návrh novely Trestného zákona nanovo definuje terorizmus. Minister Čarnogurský v tejto súvislosti zdôraznil, že si nepamätá prípad, kedy by súdy po roku 1989 odsúdili páchateľa za takýto trestný čin. Pripomenul však skutok, ktorý sa stal začiatkom 80. rokov v bývalom Československu. Istý Popradčan vtedy zaslal funkčnú bombu vedúcemu tajomníkovi okresného výboru KSS ako vážne varovanie. Po roku ho polícia odhalila a súd ho poslal na 15 rokov do väzenia, kde si odsedel asi šesť rokov. "Dnes je na slobode," povedal s úsmevom minister na jeho adresu.
Vládna novela Trestného zákona ďalej zavádza nové trestné činy zločinu proti ľudskosti, či obchodovania s ľuďmi. Súčasne rozširuje doterajší trestný čin šírenia poplašnej správy tak, aby bolo možné bez akýchkoľvek pochybností tento trestný čin aplikovať aj na ďalšie spoločensky nebezpečné konanie, napríklad zasielanie napodobeniny antraxu bez akéhokoľvek priloženého textu. Po septembrových útokoch na americké mestá len slovenská polícia minulý rok asistovala pri nálezoch viac ako 300 vzoriek s falošným antraxom a ďalších 200 priniesli občania priamo hygienikom. Všetkých vyše 500 vzoriek, ktoré vyšetrili v banskobystrickom Štátnom zdravotnom ústave, však bolo negatívnych.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.