vykonať písomnú skúšku zo slovenského jazyka a literatúry. Ústne odpovede z povinných a voliteľných predmetov čakajú na maturantov v období do júna.
"V Košiciach máme toho roku 7306 stredoškolských štvrtákov. Z tohto počtu sa maturity zúčastní vyše päť tisíc študentov gymnázií a stredných odborných škôl. Ostatní zmaturujú na učilištiach. Populáciu pritom tvorí 10 500 mladých ľudí, teda možno povedať, že maturovať bude vyše dvoch tretín študentov. Na školách s vyučovacím jazykom maďarským je povinná aj písomka z maďarčiny, na bilingválnych gymnáziách z cudzieho jazyka," povedal nám vedúci oddelenia metodiky odboru školstva Krajského úradu v Košiciach PaedDr. Jozef Vook, CSc.
Ako ďalej dodal, maturity zatiaľ prebiehajú v zmysle aktuálnej vyhlášky. Zmena je len v tom, že pokiaľ v predchádzajúcich rokoch bol termín písomných maturít stanovený na tretí aprílový týždeň, v tomto roku sa môžu konať kedykoľvek v priebehu apríla.
V minulých rokoch rezonovala v médiách kauza prezradenia maturitných otázok, ktoré sa dostali medzi študentov ešte pred vykonaním skúšky. Podľa J. Vooka by už k podobnému prípadu dôjsť nemalo, aj keď stať sa môže všeličo. "Robia sa opatrenia, aby sa to nestalo. Posledný prípad, ktorý sa týkal istej michalovskej školy šetrí polícia. Riaditelia škôl majú jasné pokyny ako zabezpečiť hladý priebeh maturít. Malo by to byť všetko zabezpečené na sto percent, aspoň dúfame."
Práve možnosti manipulácie s maturitnými otázkami by mala potlačiť pripravovaná forma maturít, tzv. maturita po novom. Tieto maturity, ktoré experimentálne prebehli na niektorých slovenských školách v uplynulom období, by sa mali do praxe zaviesť až niekedy v roku 2003-2004. O novom spôsobe maturovania by mal byť študent informovaný už v prvom ročníku štúdia na strednej škole. "Pripravovaná maturitná novelizácia záverečnú skúšku značne zobjektivizuje, pretože žiaka by mal skúšať jemu neznámy učiteľ. Vyhneme sa tak situácii našepkávania a uľahčovania, kedy bude i záverečná známka hodnovernejšia. Tento systém sa už overuje, pričom maturita by mala mať v konečnom dôsledku väčšiu váhu."
Podľa pripravovanej vyhlášky Ministerstva školstva by pravdepodobne už dnešní druháci na stredných školách mali maturovať po novom. V roku 2004 by totiž mala mať maturitná skúška dva stupne obťažnosti: základnú a vyššiu. V rámci pripravovaného školského zákona by totiž mala platiť vyhláška ministerstva školstva o ukončení štúdia na stredných školách.
Základnú maturitu by mali absolvovať tí, ktorí sa nebudú hlásiť na vysoké školy. Jej scenár bude rovnaký ako teraz, pričom školy si budú otázky aj hodnotenie stanovovať samé. Vyššia maturita sa bude pripravovať i vyhodnocovať na centrálnej úrovni. Absolvujú ju mladí ľudia plánujúci vysokoškolské štúdium. V tejto súvislosti sa uvažuje o tom, že v budúcnosti by už vysoké školy nemali študentov prijímať na základe skúšok, ale výsledkov maturít.
V rámci nového modelu maturít sa nebude povinne maturovať z matematiky, ako sa pôvodne uvažovalo. Matematika však bude jedným z prírodovedných predmetov, ktoré budú na maturite povinne voliteľné. Súvisí to so zmenou, že študenti gymnázií nebudú robiť skúšky zo štyroch, ale z piatich predmetov. Povinná bude slovenčina, cudzí jazyk, vybraný prírodovedný predmet a ďalšie dva ľubovoľné predmety.
Či sa však o dva roky bude maturovať po novom ešte nie je také isté. Ozývajú sa totiž hlasy, že by sa mal tento termín posunúť. "Nie je šťastným riešením, aby sa táto forma maturity dotkla už dnešných druhákov. Žiak nastupujúci na školu by už mal vedieť ako bude maturovať, veď s tým súvisia i niektoré metodické usmernenia, či tvorba učebných osnov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.