Korzár logo Korzár

Mesto sa topí v dlhoch, byty v centre naďalej netransparentne rozdáva

Košice - Takmer sto metrov štvorcových v obytnom dome na Kováčskej ulici 25 v centre mesta pridelilo mesto Košice bez verejnej dražby. Ako sa denník

Korzár dozvedel, v tom istom dome bol pridelený aj ďalší byt s rozlohou 60 metrov štvorcových.

Hovoríme o tom meste, ktoré uteká nútenej správe z lopaty, o meste, ktoré gniavi takmer 1,8-miliardová zadĺženosť. Hovoríme o lukratívnej lokalite, v ktorej sa byty predávajú za 20 tisíc korún za meter štvorcový, pritom ide o byty, ktoré si taktiež vyžadujú rozsiahlu rekonštrukciu. Viď ponuky realitných kancelárií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre poriadok treba povedať, že pridelenie a výber vyvoleného nájomníka bez transparentnej dražby zrealizoval Bytový podnik mesta Košice, pravda s požehnaním vedenia mesta, ktoré niekoľkokrát verejne tvrdilo, že netransparentnému rozdávaniu bytov je koniec. Ako k tomu došlo?

SkryťVypnúť reklamu

"Z dôvodu prípravy privatizácie bytov v dome na Kováčskej 25 bolo vlastníkom domu, ktorým je Mesto Košice, rozhodnuté uvoľniť dva nebytové priestory a prinavrátiť ich do bytového fondu mesta Košice," začal vysvetľovať poverený riaditeľ BPMK Ing. Marián Varga (na snímke). "Na základe toho boli nebytové priestory, v ktorých predtým sídlila redakcia denníka Práca a ÚJ SZO, v roku 2000 uvoľnené."

V tom istom období nájomníčka vedľajšieho bytu M. Vilhanová, ktorá od roku 1996 na základe vydaného stavebného povolenia realizuje rekonštrukciu podkrovia, požiadala Bytový podnik a mesto Košice o zmenu projektu počas výstavby z dôvodu, že pri realizácií stavby bol zistený havarijný stav dreveného trámového stropu nad celým 1. poschodím bytového domu.

SkryťVypnúť reklamu

"Podľa statických posudkov vypracovaných nezávisle dvoma odborne spôsobilými statikmi v roku 2000 je drevený trámový strop napadnutý práchnivením, hnilobou a drevokaznou hubou. Stav stropu, ktorý sa nachádza nad 3-izbovým bytom M. Vilhanovej s rozlohou 82 metrov štvorcových a nad bývalým nebytovým priestorom denníka Práca s rozlohou 98 metrov štvorcových," dopĺňa M. Varga.

O takmer stometrový priestor po denníku Práca prejavila záujem aj M. Vilhanová, ktorá žije v byte s matkou a piatimi, okrem jedného, už takmer dospelými deťmi. A dostala ráznu a zásadovú odpoveď, za ktorú by sme vedeniu mesta zatlieskali, keby... Keby to nezostalo len na papieri a byt sa nepridelil istému Alexandrovi Pistovčákovi.

"Na pracovnej porade vedenej námestníkom primátora Jozefom Filasom k otázkam privatizácie bytov v meste, bolo zatiaľ rozhodnuté, že priestory používané na nebytové účely v dome na Kováčskej 25 budú nájomcami vypratané a formou dražby budú ponúkané na užívanie ako bytové jednotky," píše sa v liste z 18. júla 2000, na ktorom je podpísaný riaditeľ magistrátu Ing. Ján Kovalčin.

SkryťVypnúť reklamu

"Pani Vilhanová vykonáva prestavbu podkrovia nad celým týmto znehodnoteným stropom. Po jej ukončení sa jej zväčší súčasný byt o ďalších 160 metrov štvorcových," vysvetľuje Varga.

Nás však nezaujíma to, prečo byt nedostala M. Vilhanová, ale to, prečo ho dostal bez verejnej dražby niekto iný.

"Technický stav druhého uvoľneného nebytového priestoru bol taktiež nevyhovujúci. Obvodové murivo bolo značne zamokrené. Aby tento priestor bol vhodný na bytové účely, bolo potrebné zabrániť prístupu vlhkostí do priestorov bytu a následne zrealizovať kompletnú sanáciu poškodených zamokrených omietok a taktiež rekonštrukciu povrchových úprav bytu," tvrdí Varga.

Dodáva, že na základe požiadavky Magistrátu mesta Košice na vyriešenie týchto narušených a zdevastovaných bytov v bytovom dome na Kováčskej 25 predložil Bytový podnik mesta Košice v marci 2001 vedeniu mesta návrh na vyriešenie nevyhnutnej rekonštrukcie zdevastovaných bytov.

"Vzhľadom na momentálny nedostatok finančných prostriedkov sme navrhli, že sa vyhľadajú investori, ktorí by boli ochotní tieto byty na vlastné náklady uviesť do užívaniaschopného stavu," vysvetľuje riaditeľ Varga.

Tu sa však transparentnosť postupu mesta a BPMK končí a otvára priestor na podozrenia a špekulácie. Investori sa totiž nehľadali vo verejnej súťaži, či na dražbe s tým, že by mesto ponúklo lukratívne byty v centre s popisom ich závad verejne na predaj, ale sa zrealizovali akýmsi výberom v zákulisí bytového podniku, o ktorom vedeli len vyvolení.

"Po odsúhlasení tohto postupu Magistrátom mesta Košice, bytový podnik zorganizoval výber dvoch budúcich nájomcov zdevastovaných bytov zo žiadateľov, ktorí na BPMK uplatnili takúto požiadavku," také je vysvetlenie povereného riaditeľa.

Čítali ste niekedy inzerát, kde by BPMK ponúkal byty v centre zadarmo, ak budete schopní ich zrekonštruovať na vlastné náklady? Vyzýval niekto z vedenia mesta občanov, že ak majú záujem rekonštruovať byty v centre nech uplatnia svoju požiadavku na bytovom podniku? Nie, nikdy to tak kompetentní neurobili. Nehovoriac o tom, že neexistuje ani žiadny poradovník pre tých, ktorí si takúto požiadavku vraj uplatnili, neexistujú ani pravidlá pre prideľovanie. Ak aj áno, nikto ich nikdy verejne neprezentoval, aby bolo každému jasné, aké sú pravidlá hry. Komu áno a komu nie.

"Na výber budúcich nájomcov som zriadil komisiu. Následne boli s týmito budúcimi nájomcami uzavreté zmluvy o budúcich zmluvách, v ktorých sú zahrnuté záväzky a to do určitého termínu zdevastované byty na vlastné náklady uviesť do užívaniaschopného stavu. Až na základe tejto realizácie budú mať nájomcovia právo na vystavenie nájomnej zmluvy a následne v zmysle zákona požiadať o odkúpenie bytu do osobného vlastníctva," argumentuje riaditeľ BPMK M. Varga.

Zdôrazňuje, že nejde o lukratívne byty, lebo na zrekonštruovanie stometrového bytu s poškodeným stropom je potrebných 900-tisíc korún a druhého zamokreného 600-tisíc.

Nutno však zdôrazniť a radným i riaditeľovi pripomenúť, že priemerný trojizbový byt v paneláku s rozlohou 70 metrov štvorcových s umakartovým jadrom, gumolitom na podlahe, spráchnivetými oknami a prehnilou linkou stojí na trhu v súčasnosti okolo 800-tisíc v širšom centre, napríklad v MČ Juh. Kde sú ešte peniaze na jeho rekonštrukciu? Každý, kto si kupuje byt by určite privítal jeho darovanie s "prísnou" podmienkou BPMK, že si ho pre seba zrekonštruuje tak, aby sa v ňom príjemne cítil.

Nie každý však pre "obdivuhodnú" transparentnosť

čo len tuší, ako sa za cenu panelákovho bytu možno ľahko stať majiteľom lukratívneho, zrekonštruovaného tehlového bytu v úplnom srdci mesta, ktorého cena bude stále iba rásť a hneď po rekonštrukcii sa dá streliť za viac ako dva milióny korún.

Aj tento prípad jasne dokazuje, že ani toto vedenie mesta nedokázalo zaviesť do prideľovania lukratívnych bytov transparentné pravidlá a rovnako ako jeho predchodcovia sa zubami-nechtami bráni verejným dražbám, bár sa aj topí v stámiliónových dlžobách. Nič na tom nezmenil ani verejný prísľub primátora Zdenka Trebuľu pred novinármi, že sa dražbami bytov budú vážne zaoberať.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  2. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  3. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  5. Na Marka oharka do jarka
  6. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 036
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 884
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 082
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 369
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 861
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 154
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 768
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 474
  1. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  2. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  3. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  4. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  5. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  6. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  7. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  8. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 756
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 325
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 557
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 678
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 005
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 169
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 585
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  2. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  3. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  4. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  5. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  6. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  7. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  8. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 756
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 325
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 557
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 678
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 005
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 169
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 585
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu