sedel na trestnej lavici Krajského súdu v Košiciach len 31-ročný Khaleda M. z Izraela, ktorého na pojednávanie predviedli z vyšetrovacej väzby príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže. Jeho spoluobžalovaný Ján H. z Rozhanoviec, ktorý bol v auguste 2000 prepustený z väzby a stíhaný na slobode, však chýbal. Prišiel o deviatej s tým, že mu "vynechal" spoj.
Z obžaloby, ktorú predniesol prokurátor vyplynulo, že dvojica na trestnej lavici je len torzom z organizovanej skupiny, do ktorej patrili aj Arab Shabana W. A., Július Š. a neznámy Ukrajinec, ktorý vystupoval pod menom Ivan. Na základe presného rozdelenia úloh sa snažili rozhodnúť o ďalšom osude 46 imigrantov. Obyvateľov Bangladéša a Srí Lanky, medzi ktorými bolo aj šesť neplnoletých, ukrývali od konca mája do 13. júla 1999 v rodinnom dome obžalovaného Jána H. v Rozhanovciach.
Okrem toho plánovali a pripravovali ich ďalšiu nelegálnu prepravu zo Slovenska do štátov západnej Európy. Z päťčlennej skupiny sa podarilo zadržať len dvojicu na trestnej lavici. Prokurátor obžaloval Khaleda M. a Jána H. z trestného činu nedovoleného prekročenia štátnej hranice a prvého z nich aj z brania rukojemníka, ktorým bola skupina imigrantov.
Khaleda M. spolu s ďalšími dvomi páchateľmi podmieňovali prepravu imigrantov zaplatením výkupného, ktoré vo výške 3000 až 3500 USD za osobu mali pod hrozbou fyzickej likvidácie zaplatiť príbuzní zadržiavaných cudzincov žijúci v Taliansku a v ďalších štátoch.
Komunikáciu Khaleda M. so senátom, obhajcom a prokurátorom, zabezpečoval tlmočník. Bol ním na Slovensku pôsobiaci Ing. Al Ali Mohamada, ktorý prekladal z arabčiny do slovenčiny. Obžalovaný využil právo a odmietol pred súdom vypovedať. Z čítania jeho výpovedí z prípravného konania vyplynulo nasledovné: "Narodil som sa v Gaze v Izraeli. Moji rodičia boli roľníci. Skončil som trojročnú strednú školu a istý čas som pracoval ako predavač na trhovisku. Po smrti rodičov som v roku 1997 odišiel do Rumunska, aj tam som predával na trhu... Po určitom čase sa na mňa nakontaktoval jeden muž, že ma dopraví do Nemecka. Zaplatil som mu 2000 dolárov a spolu s ďalšími štyrmi osobami, ma v kontajneri previezli na Slovensko. Asi týždeň nás držali v nejakom dome blízko hranice. Aj tu však chceli peniaze a ja som už žiadne nemal. Potom prišli štyria muži, ktorí sa rozprávali po rusky a odviezli ma do domu, v ktorom som bol neskôr zadržaný..."
Ako ďalej uviedol, do domu v Rozhanovciach boli postupne dovezení ďalší imigranti, ktorí obývali tri izby na poschodí. Po dome sa mohli voľne pohybovať. Keďže vedel trošku rusky, chodil s ďalšími tromi po potraviny, ktoré im nosili muži hovoriaci po rusky. Nevidel ich, vždy mali zamaskované tváre. "Keby som bol jedným z nich, nosil by som tiež masku, ale ja som bol taký istý utečenec, ako všetci, čo boli spolu so mnou zadržiavaní v dome. Stal som sa obeťou prevádzačov, pochopil som, že ten, ktorému som zaplatil v Rumunsku, tým ďalším, žiadne peniaze nedal. Žiadali ich odo mňa a tak som kvôli výkupnému, vlastne prevezeniu zo Slovenska do Nemecka, volal strýkovi do Gazy, aby poslal 1500 dolárov. Nie som zodpovedný za to,čo sa píše v obžalobe," bránil sa Khaled M.
Vypovedať pred súdom nemal chuť ani obžalovaný Ján H. V prípravnom konaní na svoju obhajobu uviedol, že do veci s imigrantmi ho zatiahol jeho známy Jozef Š. Postaral sa aj o to, aby sa z jeho domu v Rozhanovciach vysťahovali traja robotníci z Bardejova, s ktorými brigádoval v Košiciach.
"Požiadal ma, aby som vo svojom dome ubytoval Khaleda M. Pýtal som sa ho, či to nesmrdí, ale povedal, že nie a sľúbil mi, že mi zaplatia nájomné, a keď sa to skončí, dostanem peniaze na parádnu dovolenku pri mori. Postupne privážali na taxíkoch ďalších cudzincov. Poznám len dvoch taxikárov, ale moja družka Ukrajinka Alina, si čísla áut, ktoré tých ľudí privážali, zapisovala. Evidencia sa však záhadne stratila," vypovedal pred vyšetrovateľom obžalovaný.
Podľa neho riadenie a prevoz imigrantov mal na starosti jeho spoluobžalovaný a Július Š. Khaleda mal vraj dva mobily a často s niekým telefonoval... Občas, keď prišlo komando, ktoré cudzincov "katovalo", ho vraj poslali pozerať televízor, alebo do krčmy. Z izieb však počul náreky cudzincov... "Raz som dal jednému cigaretu, zbadal to Khaleda a strašne ho skatoval. Sem-tam som im odniesol uhorky, čerešne. Mohli sa sprchovať, vyprať si... Jedli varenú ryžu, zemiaky a lokše, ktoré si robili namiesto chleba," tvrdil Ján H. Dnes pojednávanie pokračuje vypočúvaním svedkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.