Korzár logo Korzár

Režisér Tolkienovej trilógie začínal s kamerou zo second handu

Prišiel na svet ako jedináčik v pobrežnom mestečku na Novom Zélande (1961). Filmovať začal, keď mu rodičia k ôsmym narodeninám kúpili 8 mm kameru.

Hrané snímky boli krátke, ale už niesli rukopis, ktorý Petra preslávil: pôsobivé triky pri malých nákladoch. Ešte ako teenager pri "Druhej svetovej vojne" na simuláciu streľby vypichal do celuloidu dierky, takže pri premietaní vznikol dojem, že zbraň ozaj páli. Väčšou prácou sa zúčastnil miestnej súťaže na podporu amatérskeho a detského filmu. Išlo o fázovanú animáciu o monštre, ktoré ničí mesto. Ako 22-ročný nakrútil film, ktorý zmenil jeho život. "Bad Taste" (u nás na videu ako "Vesmírni kanibali") je o mimozemšťanoch, ktorí pristali hladní na Zemi, aby jedli mozgy. Nakrútil ho kamerou zo starinárstva za 250 dolárov, s priateľmi a miestnymi obyvateľmi ako obsadením. Sám robil takmer všetko: réžiu, produkciu, kameru a ešte aj množstvo úloh, vrátane hlavného hrdinu Dereka. Latexové modely vyrábal v rúre doma v kuchyni, čím rodinu, ktorá ju nemohla používať, nútil jesť iba párky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Trvalo štyri roky, kým film dokončil. Priateľ, ktorý pracoval vo filmovom priemysle, ho presvedčil, že na diele by sa dalo aj zarobiť a zariadil premietanie v Cannes. "Bad Taste" si svojským humorom a hŕbou trikov - realistických, aj pre milý amaterizmus fraškovitých - podmanil divákov a odštartoval ťaženie za cenami a stal sa kultovou klasikou. Jackson sa vzdal miesta v miestnom fotografickom obchode a pustil sa režírovať.

Prvou profiprácou bola bábková snímka o permanentne súložiacich, fetujúcich, porno nakrúcajúcich a strieľajúcich plyšových zvieratkách "Meet the Feebles". Nasledoval komediálny horror "Braindead" (Živí a mŕtvi) ako variácia na zombie filmy. Oscara za scenár a Strieborného leva v Benátkach získal za "Heavenly Creatures" ("Nebeské stvorenia"). Vznikli na motívy skutočnej udalosti: dve mladé dievčence sa trocha zjašili, čo vedie od smiechu k mŕtvolám. Film objavil Kate Winsletovú.

SkryťVypnúť reklamu

Dokument "Forgotten Silver" rozpráva o zabudnutom novozélandskom géniovi, ktorý už začiatkom 20. storočia vymyslel farebný film. Neuveriteľne presvedčivé dielo, až na to, že je všetko vymyslené a génius nikdy nejestvoval. "Frighteners" je tradičný duchársky príbeh s Michaelom J. Foxom v hlavnej úlohe.

Najdrahšia produkcia všetkých čias - trilógia "Vládca prsteňov" je jeho šiestym filmom. Hlavné roly v ňom stvárňujú Elijah Wood (Frodo Baggins), Ian Holm (Bilbo Baggins), Ian McKellen (Gandalf), Liv Tylerová (Arven), Christopher Lee (Saruman), Cate Blanchettová (Galadriel) a Viggo Mortensen (Aragorn). Premiéry jednotlivých častí sa uskutočnia vždy s odstupom roka.

Peter Jackson často zasadzuje svoje diela do novozélanského Wellingtonu, kde vlastní dva domy. Žije s Frances Walshovou, s ktorou píšu spoločné scenáre. Oboch po úspešnej premiére "Pána prsteňov" novozélandská vláda za zásluhy povýšila do rytierskeho stavu.

SkryťVypnúť reklamu

S týmto dobráckym tučnučkým režisérom,pripomíajúcim macka Pú, v ktorom by nikto nehľadadal potomka majstra Hitchcocka, som sa stretol pri varšavskej premiére Tolkienoho filmu v Paláci kultúry, kde nás obsluhovali samí trpaslíci. Mimochodom, miluje sladkosti.

* Rozprávanie o bohatierskej misii Froda Bagginsa, hobbita z Shireu, účastníka veľkej Vojny o prsteň, porovnávajú s Homérovou "Odysseou", "Ossianovmi spevmi" Macphersona a "Kalevalou". Rozhodnutie sfilmovať túto legendárnu epopej asi nepatrilo k najľahším, zničiť jej ducha je totiž veľmi jednoduché.

- Máte pravdu. Koniec-koncov, hovoríme o jednej z najlepších povestí XX. storočia. Podrývači považujú "Vládcu prsteňov" za literárnu variáciu na tému škandinávskych alebo germánskych bájí. Vzdelanec a znalec európskej kultúry Tolkien skutočne čerpal z dvoch mytologických žriediel: nordicko-pohanského a židovsko-kresťanského. Jednako stvoril svet naskrze pôvodný s vymyslenou geografiou a históriou. Aby zdokonalil ilúziu Stredozeme, zahltil ju ohromným počtom podrobností, vybavil mapami, kalendárom významných udalostí... Edmund Fuller sa nazdával, že "Vládca prsteňov" je alegóriu, kde kresťanské ideály Západu čelia fašizmu a komunizmu. Iní bádatelia sa pokúšali dokázať, že dejiny boja slobodných národov Stredozeme so Sauronom tvoria zašifrovaný popis stredovekých zápasov kresťanskej Európy s vyznavačmi Mohameda.

* Boli aj smelšie výklady, podsúvajúce, že Vládnuci prsteň je symbolom atómovej bomby.

- Aby som sa nesmial! Pre mňa je tá kniha predovšetkým rozprávaním o zasvätení. O dozrievaní Bagginsa, ktorý pod svojimi typicky hobbitskými vlastnosťami ako obľubou pokoja a pohodlia, aj istým konvenčným myslením, odkrýva inú osobnosť: milovníka dobrodružstiev a umelca. Zároveň aj o moci priateľstva, ktoré vládze vydržať vo svete zápoliacich protichodných síl.

* Znie to ako rozprávka.

- Skôr báj vytvorená na spôsob gréckych mýtov. Tolkien urobil všetko, aby ním vybudovaný svet zapadol do tradície anglickej kultúry a ponímali ho rovnako ako iné predhistorické príbehy. Profesor pristupoval ku svojmu dielu s neslýchanou vážnosťou. Napísal niekoľko zväzkov "Histórie Stredozeme", ktoré obsahujú kozmogóniu, prehistóriu sveta, ako aj udalosti jeho troch kníh. Rozmach a precíznosť epopeje udivujú. Nedostatok akýchkoľvek nepresností v rovine času a miesta deja umožňujú ponímať "Vládcu prsteňov" ako kroniku. Rozhodli sme sa teda nakrútiť svojský historický film, odohrávajúci sa vo veľmi vzdialených dobách. Bližší konvencii dobrodružného filmu než fantasy.

* Dnes sfilmujú každú úspešnú knihu, na "Vládcu prsteňov" si však spomenuli pomerne neskoro. Prečo?

- To nie je tak. Záujem o Tolkienovu trilógiu bol vždy veľký. V Spojených štátoch dokonca ju pokladali za významnú knihu generácie kvetinových detí čiže hippisákov, rovnako ako Hesseho "Stepného vlka". K prvým bezvýsledným pokusom preniesť ju na plátno pristúpili už v 60. rokoch. V ďalšom desaťročí zariskoval avantgardný umelec Ralph Bakshi. Žiaľ, sily mu vystačili iba na nakrútenie prvej časti. Urobil animovaný film s niekoľkými hranými scénami na dôvažok. Jeho verzia, pripomínajúca drogovú víziu, nevzbudila nadšenie. Mňa osobne navnadila k prečítaniu pôvodiny. A príčin, prečo za 40 rokov nijaký režisér nenakrútil celú knihu, je veľa. Kľúčovou otázkou je, pochopiteľne, jej rozsah. Bohatstvo trilógie nemožno vtesnať do 120 minút bez okýptenia obsahu. Ďalšiu ťažkosť tvorí technika: ako ukázať vierohodne svet elfov, trpaslíkov, hobbitov? Georg Lucas, Francis Ford Coppola, John Boorman mali tiež na muške adaptáciu "Vládcu prsteňov". Vzdali sa, lebo sa im to videlo neuskutočniteľné.

* Čo vás presvedčilo, že sa to jednako dá?

- Rozhodnutie producenta Saula Zaentza, že vykonáme nie jeden, ale tri filmy, ktoré zachytia plnú povahu trilógie. Miesto troch produkcií časovo rozložených, ako v prípade ságy o "Hviezdnych vojnách", my sme nakrútili tri plnometrážne filmy súčasne. Posvätili sme tomu 274 nakrúcacích dní, úhrnom štyri a pol roka práce. Umožnilo to usporiť kopu peňazí a vtisnúť celku jednoliaty umelecký tvar, do každej časti vniesť tú istú kvalitu.

* Produkčné náklady prekročili niekoľko sto miliónov dolárov. Najdrahší film v dejinách "Titanic" stál menej.

- Nezabúdajte prosím, že náklady stále rastú. Hollywoodsky film s hviezdnym obsadením teraz vyjde okolo 120 miliónov dolárov. Náš dosiahol 300 miliónov. Čo pripadá necelých 100 miliónov na film. Na takú zložitú produkciu to azda nie je veľa.

* Po nevydarenom experimente Ralpha Bakshiho sa Tolkienovi dediči nestavali priateľsky k ďalším pokusom o sfilmovanie "Vládcu". Pocítili ste tlaky z ich strany?

- Majiteľom práv na nakrútenie je producent Saul Zaentz, ktorý prispel aj ku vzniku prvej verzie v Bakshiho réžii. Práva zakúpil od vlastníkov štúdií United Artists začiatkom 70.rokov. Vtedy z nezdaru vyvodil závery a k téme sa vrátil až nedávno. Zaentz sa rozprával s Tolkienovými dedičmi. V rannej etape príprav im predstavil náš scenár. Nik sa, našťastie, necítil podvedený. Vydali vyhlásenie, že sa nebudú miešať.

Nijaké nátlaky neboli ani zo strany štúdia New Line. Dali mi voľnú ruku. Aj v otázke obsadenia. To ja som nesúhlasil s účinkovaním Seana Conneryho, lebo má prisilnú osobnosť a mohol mi preválcovať film. A tak si Gandalfa zahral Ian McKellen.

* Spomínali ste technické ťažkosti, ktoré odrádzali ďalších režisérov ochotných zmerať sa s epopejou. Čo vy?

- Ako Tolkienov oddaný obdivovateľ som tak dlho čakal na nakrútenie trilógie, až som pochopil, že si ju musím nakrútiť sám. Viete, každý čitateľ si predstavuje hrdinov ináč. Keď sa pohrúžime do spletitej výstavby knihy, radi zabúdame na telesné proporcie medzi postavami. Či sú elfovia menší ako hobbiti, alebo naopak, nehrá veľkú rolu. Naproti tomu vo filme, najmä tak vernom Tolkienovi a tak realistickom ako môj, je podstatná každá podrobnosť. Najťažším vyzvaním bolo stvoriť sugestívnu filmovú skutočnosť bez gýčovitej konvenčnosti.

* Ako ste to dokázali?

- Prezradím vám trik. Použili sme dve do podrobností totožné dekorácie. Bol tu akurát jeden rozdiel - odlišovali sa veľkosťou. V menších sme nakrúcali výjavy, kde sú hrdinami ľudia, vo väčších vystupovali hobbiti. Vďaka tomu mohli nizučkých hobbitov stvárniť normálni herci. Keď vidíte obrovského čarodeja Gandolfa stáť oproti vzrastom neveľkému hobbitovi Bilbovi Bagginsovi- až vtedy si začnete uvedomovať, o čom ten príbeh vôbec je. Zrážka malých národíkov s mocným, neznámym svetom - to je základná skúsenosť, o ktorej treba vo filme rozprávať.

* Kto rozhodoval, ako má vyzerať Tolkienom vymyslený svet a rasy Stredozeme: entovia, trpaslíci, orkovia, trolovia a, samozrejme, hobbiti, o ktorých Tolkien napísal, že sú ako ľudia, iba menší?

- Pri príprave filmu sme konzultovali s bývalými Tolkienovými študentmi. Pozvali sme na pľac najväčšie autority z oblasti tolkienológie. Pozorne sme načúvali ich radám. študovali sme neznáme poznámky spisovateľa a jeho škice. Prezreli si všetky jestvujúce ilustrácie. Zamestnali sme Alana Lee, ktorý k trilógii vydal 50 najslávnejších farebných obrázkov, ako aj Johna Howeho - grafika navrhujúceho kalendáre, plagáty, komiksy s podobizňami hrdinov "Vládcu prsteňov". Na ich základe sme vytvorili čo najrealistickejší obraz filmových postáv. Rovnako starostlivo sme pristupovali k jazykovým otázkam.

* Až po hranice nezrozumiteľnosti?

- Príbeh sa odohráva "na zemepisných šírkach zodpovedajúcich pobrežiam Európy, presnejšie oblastiam Stredozemného mora" a hobbiti výrazne pripomínajú Angličanov s ich zmyslom pre zdravý rozum a bravúrnu odvahu. Rozličné jazyky, používané postavami, vznikli ako dôsledok Tolkienových štúdií reči germánskych, keltských, fínskych a welšských kmeňov. Na plátne pôsobí naozaj veľkolepo, keď Cate Blanchettová alebo Liv Tylerová rozprávajú jazykom elfov. To nie je všetko. Pokiaľ sa elfovia rozprávajú medzi sebou, používajú dialekt nezrozumiteľný pre hobbitov. Lež keď sa obracajú na cudzích, prechádzajú na ich nárečie. Tie nuansy sme zachovali a nezrozumiteľné repliky sme zabezpečili prekladom čiže titulkami.

* Dôležitú úlohu hrajú zbrane.

- Zamestnali sme rezbárov a kováčov - znalcov zbroje používanej v stredoveku.

* Kde ste nakrúcali exteriéry?

- U nás na Novom Zélande. Nielen z finančných dôvodov, ale aj vzhľadom na pôvabnú a zároveň hrozivú podobu krajiny.

* Vzniklo mnoho scén pomocou počítača?

- Celý materiál sme pustili cez komputer, ktorý ho overil a zjednotil akosť obrazu. Časť výjavov nahrali vo virtuálnom štúdiu. V hromadných alebo bojových výjavoch sme využili program, ktorý umožnil každej zo znásobených postáv dodať individuálne črty. Nemohli sme predvídať, ako sa tí virtuálni ľudkovia zachovajú. Dochádzalo k zábavným situáciám, keď sme si, povedzme, mysleli, že protivníka napadnú a oni poplašení utekali obávajúc sa boja zblízka.

* Počítače sa prejavili rozumnejšie než ľudia?

- V tomto konkrétnom prípade áno.

* Neobávali ste sa konkurencie Harryho Pottera?

- Kdežeby! Moje deti zbožňujú Harryho Pottera. Knihy o ňom im čítam na dobrú noc. Mladí ľudia očarení mágiou a černokňažníkmi nájdu tieto námety prirodzeným spôsobom rozvinuté u Tolkiena. A starší, ktorí poznajú "Vládcu prsteňov", prídu bez vyzvania.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 386
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 17 195
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 705
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 399
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 379
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 188
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 561
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 469
  1. Eva Záhorská: Katastrofa menom Slintačka a krívačka
  2. Aleksander Prętnicki: Bratislavský Expres - Vlna tieňov
  3. Dušan Piršel: Vojna je ničota a strata ľudskosti
  4. Adrián Néma: Kde zmizla láska?
  5. Ondřej Havelka: Nahé dredaté krásky, ultimátní svoboda a posvátné konopí. Rastafariánství v JAR
  6. Ján Škerko: Sedem minút v nebi. Čo sa to včera stalo
  7. Jozef Pivarník: Breaking News z Koaličného Pieskoviska: Kapitán Danko Vytiahol Formičky a Hrozí Odchodom (Zase)
  8. Matej Galo: Ladislav Kamenický: Architekt novej železnej opony čo berie aj deťom z taniera
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 876
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 373
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 77 266
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 736
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 14 263
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 13 265
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 10 867
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 914
  1. Tupou Ceruzou: Businessman
  2. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  3. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  4. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  5. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  6. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  7. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  8. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Záhorská: Katastrofa menom Slintačka a krívačka
  2. Aleksander Prętnicki: Bratislavský Expres - Vlna tieňov
  3. Dušan Piršel: Vojna je ničota a strata ľudskosti
  4. Adrián Néma: Kde zmizla láska?
  5. Ondřej Havelka: Nahé dredaté krásky, ultimátní svoboda a posvátné konopí. Rastafariánství v JAR
  6. Ján Škerko: Sedem minút v nebi. Čo sa to včera stalo
  7. Jozef Pivarník: Breaking News z Koaličného Pieskoviska: Kapitán Danko Vytiahol Formičky a Hrozí Odchodom (Zase)
  8. Matej Galo: Ladislav Kamenický: Architekt novej železnej opony čo berie aj deťom z taniera
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 876
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 373
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 77 266
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 736
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 14 263
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 13 265
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 10 867
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 914
  1. Tupou Ceruzou: Businessman
  2. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  3. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  4. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  5. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  6. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  7. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  8. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu