rýchlo mení. Podľa storočného kalendára je zo sto aprílov 46 suchých, 37 mokrých a 17 priemerných. Počas tohto mesiaca svieti slnko 406 hodín.
Apríl býval v starých kalendároch vyobrazený ako pastier v kožuchu dopoly lýtok, s bakuľou a plnofúzom. Týmto obrazom sa dokumentovalo, že nastal čas, keď pastieri vyháňajú na pastvu stáda, rodia sa kozľatá a príroda akoby vošla do akejsi velebnej pohody. Kalendáre tiež upozorňovali, že apríl prináša pre človeka niektoré zdravotné problémy - časté bolesti hlavy, zápaly očí, krku, hrdla a pľúc. Starí doktori radia, že v tomto mesiaci je dobre, ak si človek zdravie upevňuje, zvlášť ak sa lieči proti prechladnutiu.
K tomuto jarnému mesiacu sa viaže i mnoho slovenských prísloví ("Nikto si nevyplače oči pre cudzie nešťastie") o ľudových múdrostí, uvádzaných aj v Lichardovom kalendári ("Ak je apríl pekný, máj bude ružový", Apríl v daždi, máj v kvete", "Po aprílovej hrmavici, nieto mrazu na vinici"). Traduje sa, že je dobré, ak je na Kvetnú nedeľu pekne. Ten deň vraj veľa dobrého najmä pre hojnosť úrody roľníkovi nesie. Ak na Veľkonočný pondelok leje, má sa zasa zlý a suchý rok ukázať. Hovorí sa ešte aj to, že koľko mrazov bolo pred Michalom v predošlom roku, toľko ich bude po Jurajovi. No ak na Juraja hrmí, to už by sa zima mala načisto preč podieť.
Že apríl býva naozaj bláznivý dokumentujú aj výpisky z kroník. Napríklad 11. apríla 1132 práve na Veľkú noc prišla Veľká búrka. V Prahe blesky zapálili aj vežu chrámu sv. Víta. V ten istý deň vyhorelo nemecké mesto Rezno. Úplné zatmenie Slnka pripadlo v roku 1324 na 22. apríla. Za úplnej tmy začal padať sneh. Neobyčajné počasie vyľakalo ľudí 22. apríla 1547. Najprv spozorovali zvláštne úkazy na Slnku - to zbledlo a potom zafarbilo do krvava. Neskôr sa veľmi ochladilo a nastalo zimné počasie. Veľmi nízky stav vody na Vltave zaznamenali 25. apríla 1940. V Prahe sa ukázali piliere starého juditinho mosta, ktoré vidieť iba raz za sto rokov. V posledný aprílový deň roku 1546 zaznamenali v Európe veľmi silný mráz. Trval niekoľko dní a zničil prakticky všetky teplomilné rastliny. Vinice potom po niekoľko rokov nerodili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.