Len Spojené štáty môžu vydláždiť cestu k mieru na Blízkom východe
Guardian však kritizuje iniciatívu amerického vyslanca Anthonyho Zinniho. Podľa jeho návrhu na prímerie by totiž mohli Izraelčania pokračovať v útokoch na palestínske bezpečnostné a vládne zložky a väzenia.
Úvodník Daily Telegraphu zase kritizuje vysokého predstaviteľa Európskej únie pre zahraničnú politiku Javiera Solanu, ktorý navrhol, aby palestínsky predák Jásir Arafat i izraelský premiér Ariel Šaron odstúpili. Solana tým vraj postavil na jednu rovinu legitímnu obranu demokratického štátu a podporu terorizmu.
"Západ Arafatovi príliš dlho umožňoval, aby navonok vystupoval ako muž mieru, a pritom podporoval terorizmus. Ariel Šaron mal plné právo nepustiť ho na arabský summit do Bejrútu," domnieva sa denník.
Guardian naopak vidí hlavnú príčinu súčasnej situácie v Predjordánsku v Šaronovej neochote pripustiť existenciu skutočne funkčného palestínskeho štátu. Londýnsky denník v tejto súvislosti kritizuje britského ministra zahraničných vecí Jacka Strawa, ktorý sa prekvapujúco zastal izraelského premiéra Ariela Šarona. Straw prejavil porozumenie pre Izraelčanov, ktorí už vraj "dosiahli stavu úplného zúfalstva"
.
Guardianu sa ale nepáči, že Straw zabudol pripomenúť zúfalstvo Palestínčanov. Šaron totiž nechce dovoliť, aby skutočne vznikol palestínsky štát, to je základný fakt, ktorý podľa Guardianu viedol k súčasnej kríze na Blízkom východe.
A napokon Financial Times žiadajú, aby Amerika zastavila Šarona a nedovolila mu ďalšiu nezmyselnú vojnu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.