Česká vláda chce v záujme lepšieho informovania o Benešových dekrétoch podporiť vydanie knihy s pracovným názvom "Sudety
Vydanie knihy popredných českých historikov a odborníkov navrhol minister kultúry Pavel Dostál. Ako uviedol pre denník Právo, médiá, ktoré sú v nemeckom vlastníctve, už niekoľko mesiacov masírujú verejnosť jednostrannými informáciami o dekrétoch. Podľa Dostála sa snažia presvedčiť spoločnosť, že je vo svojej podstate spoločnosťou, ktorá spáchala jednostrannú krivdu na nemeckom národe.
Kniha zmapuje česko-nemecké vzťahy od roku 1948, vznik Československa, hnutie Konrada Henleina a jeho podiel na rozbití republiky, obdobie protektorátu a odsun Nemcov. Súčasťou publikácie budú aj Benešove dekréty a materiály týkajúce sa odsunu ríšskych Nemcov z Československa, ako aj materiály dokladajúce zodpovednosť víťazných mocností za ich vysťahovanie.
Kniha by mala stáť asi 2,5 milióna korún a nemal by v nej chýbať ani názor bývalého britského premiéra Winstona Churchilla. Knihu doplnia grafické prílohy. Publikácia v náklade 40 tisíc výtlačkov má byť pre českých občanov zadarmo.
Pri rozširovaní Európskej únie (EÚ) sa najväčšie problémy čakali od súčasných členských krajín, ale teraz sa už aj v kandidátskych krajinách prejavuje rastúca nespokojnosť, uviedol v stredu v rozsiahlom článku o únii britský denník Financial Times.
Rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel a maďarský premiér Viktor Orbán žiadajú zrušenie Benešových dekrétov, na základe ktorých bolo z Československa deportovaných dva a pol milióna Nemcov a 30 000 Maďarov. Českí a slovenskí politici na túto požiadavku reagovali rozhorčene, dodávajú Financial Times.
Situácia je o to chúlostivejšia, že Maďarsko, Českú republiku aj Slovensko čakajú tento rok voľby. Požiadavky na zrušenie Benešových dekrétov stavajú českú a slovenskú vládu do obrannej pozície. Okamžite zrušili účasť na stretnutí Visegrádskej štvorky, ktorej cieľom bolo práve koordinovať vstupné rokovania s EÚ.
Celá aféra spôsobila bolesti hlavy najmä slovenským politikom, predovšetkým vládnej koalícii, ktorú čaká volebný súboj s bývalým premiérom Vladimírom Mečiarom. Európski diplomati Slovensku jasne povedali, že ak by ho Mečiar vyhral, Slovensko by mohlo premeškať šancu na prijatie do únie. Ohrozené by zároveň mohlo byť aj členstvo krajiny v NATO, dodáva denník.
Orbánove výbuchy sú pre protimečiarovskú koalíciu veľkým testom. Ak bude reagovať príliš mäkko, príde o hlasy nacionalistov, ak však zájde priďaleko, poštve si proti sebe etnických Maďarov.
A hoci ide o veľmi závažné problémy, zďaleka nie sú jediné, ktoré komplikujú vstupné rokovania s kandidátmi. Každá krajina má vlastné špecifické problémy. Proces rozširovania je však už v takom pokročilom štádiu, že tieto ťažkosti sa zrejme podarí prekonať, ale s množiacimi sa problémami, ktoré postupne vystrkujú hlavu, nič nemožno brať s úplnou istotou, uzatvárajú Financial Times.
Autor: Praha/Londýn(TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.