tlačovej besede. Ešte pred prezentáciou svojich vedeckých výskumov im ponúkli skvele vyzerajúcou a chutnou domácou kobáskou. Až po jej degustovaní prezradili, že je vyrobená z psieho mäsa, samozrejme, ošetreného a neškodlivého. Takto názorne prezentovali projekt zameraný na zdokonalenie laboratórnej diagnostiky mikrobiálnej kontaminácie potravín pomocou PCR (polymerázová reťazová reakcia).
"PCR je využívaná vo veterinárnej medicíne aj ako pomocná metóda na dôkaz prítomnosti patogénnej mikroflóry. Či sa baktéria stane pôvodcom ochorenia, závisí z veľkej časti od jej obsahu génov. A preto tieto gény kódujúce faktory patogenity mikroorganizmov sa stávajú cieľom tejto reakcie," informovala nás MVDr. Karin Pástorová. Laicky povedané, ide o diagnostiku mäsových výrobkov, či sa v nich nenachádzajú rôzne škodliviny, ako napríklad baktérie salmonelly.
Tento vedecký projekt je súčasťou 5. rámcového programu EÚ, ako i projektu pod názvom Ercule. S ním nás oboznámil Doc. RNDr. Peter Javorský, DrSc.:
"Už v polovici osemdesiatych rokov minulého storočia, v období biotechnologického boomu na Slovensku, uvažovali niektorí prognostici vývoja vedy o konštrukcii ´zelenej kravy tretieho tisícročia´, ktorá by prostredníctvom genetickej fúzie rastlinných buniek s bunkami kože dokázala využívať slnečnú energiu na fotosyntézu prostredníctvom chloroplastov. Tento projekt však zostal v rovine sci-fi. Prežúvavce túto schopnosť totiž majú."
V zložených žalúdkoch totiž pôsobia baktérie, ktoré napomáhajú rozkladu potravy. "Štúdium bachorových prvokov a pochopenie mechanizmu interakcie medzi bachorovými prvokmi a metanogénnymi baktériami, ktoré žijú symbioticky na ich povrchu, môže v budúcnosti priniesť spôsob, ako významne obmedziť tento zdroj emisií. Produkciou metánu v bachore prispievajú totiž prežúvavce viac ako 25 percentami k tvorbe plynov spôsobujúcich skleníkový efekt."
V podstate to znamená, že vedci skúmajú, ako znížiť plynatosť kráv a ďalších prežúvavcov. Metánové plyny, ktoré vypúšťajú do ovzdušia, totiž zaťažujú životné prostredie. Tento problém netreba zľahčovať, dokonca na Novom Zélande pred časom zaviedli daň z plynatosti kráv!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.