sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia (ŤZP) občanov. Vlani na tento účel vyplatili 156,1 milióna, čo mesačne predstavovalo zhruba 13 miliónov korún.
Podľa informácie vedúcej oddelenia služieb a kompenzačných príspevkov na OÚ v Prešove Márie Havlíkovej najvyšší nárast žiadostí zaznamenali pri peňažnom príspevku za opatrovanie občana s ťažkým zdravotným postihnutím. "V súčasnosti evidujeme takmer 700 poberateľov tohto príspevku, ale ich počet sa v apríli ešte zvýši. Od tohto termínu, medzi osoby, ktorým môže byť poskytnutý príspevok za opatrovanie pribudne aj nevesta, alebo zať," upresnila zmeny.
Nie je žiadnym tajomstvom, že mnohé rodiny si takto vyriešia problém so zamestnaním pri reálnom nedostatku pracovných príležitostí, ale aj celospoločenský problém. Tým je nedostatok hospicov s odbornou starostlivosťou, kde by mohli takto postihnutých príbuzných umiestniť. To, že počet žiadostí neustále stúpa, nám potvrdila M. Havlíková aj porovnaním údajov z roku 2001. Vtedy na ich oddelení vydali 7300 rozhodnutí, čo bolo o 3 tisíc viac ako v predchádzajúcom roku.
Realizácia novely zákona o sociálnej pomoci znamená pre ŤZP ľudí i tých, ktorí sa o nich starajú, značnú finančnú pomoc. Napriek tomu často kritizujú práve kompetentné pracovníčky a obviňujú ich z neochoty riešiť ich požiadavky v zákonom stanovených limitoch.
V tej súvislosti vedúca spomínaného oddelenia konštatovala: "Na oddelení evidujeme 8 600 poberateľov kompenzačných príspevkov, pričom jedna pracovníčka musí vybaviť zhruba 1300 klientov. V porovnaní s rokom 1998, keď ich bolo 667, ide o nárast, ktorý vzhľadom na počet referentov a techniky na ich spracovanie nemôžeme zvládnuť v stanovených lehotách. Dôvody meškania teda nie sú v neochote, dôvody sú objektívne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.