ochoreniach mozgu u dospelých osôb. I keď budujeme reč z tej úrovne, ktorá ešte zostala zachovaná, predsa len sa zameriava najskôr na upevnenie artikulácie. Postihnutá osoba (ďalej len afatik) sa pri terapii nesmie cítiť deprimovane, ale naopak, drobnými úspechmi má nadobúdať sebadôveru.
V tejto súvislosti by som chcel poradiť príbuzným, na základe svojich logopedických poznatkov, ktoré som získal počas študijnej logopedickej praxe v rehabilitačnom stredisku v Košiciach-Šaci - aké metodické postupy môžu (mali by) používať pri precvičovaní reči u osôb postihnutých cievnymi poruchami mozgu.
O podmienených reflexných zákonitostiach musíme vedieť:
Nový podnet musí pôsobiť opätovne, sústavne, nikdy však unavene. Predvedený rečový prvok nacvičujeme za stálej spätnoväzbovej kontroly sluchu i zraku, pomocou zrkadla a odzeraním. Jednotka zvuku a obsahu sa upevňuje všetkými zmyslami: postihnutá osoba nejaký predmet vidí, drží ho v ruke, počuje, opakuje pomenovanie, napíše ho. Navodzovanie podmienených reflexných spojov sa podporí stimuláciou, čím sa spoje upevňujú až automatizujú.
Spojenie vnemov a predstáv sa deje v určitých časových vzťahoch so zreteľom na pôsobiaci predmet. Postupujeme od jednoduchého k zložitému. Využívame všetky upotrebiteľné prvky reči z menej postihnutých, napríklad písanie. Ošetrovanie sa posilňuje motiváciou k spolupráci. Partner (partnerka) alebo príbuzná osoba musí brať do úvahy zvýšenú unavenosť i náladovosť postihnutej osoby, rešpektovať zásadu prístupnosti a postupnosti. Musí vhodne prihliadať na neúspechy, navodzovať a pochváliť aj menšie úspechy. Treba využívať spev. Cvičenie reči sa kombinuje s celkovou pohybovou terapiou.
Uvedieme aspoň stručné skúsenosti z logopedickej terapie postihnutých osôb. Pretože afatik (postihnutá osoba) je zbavený možnosti komunikácie a ťažko znáša svoju izolovanosť, rodinný príslušník (partner - partnerka) s ním navodzuje styk svojou vlastnou rečou.
Cvičíme denne, trebárs i niekoľkokrát, v krátkych sedeniach, najdlhšie pol hodiny. Musíme dbať na (ako sme už spomínali) únavu postihnutej osoby. Začíname s takými cvičeniami, pri ktorých môže mať afatik aspoň čiastočný úspech, napríklad kopírovaním obrázkov, písmen, opisovaním slabiky a podobne. Naznačíme, že nemocou sa nezničilo všetko.
Ku komunikácii má afatik využívať i nepatrné zbytky svojej reči. Terapeut sa má snažiť uhádnuť zmysel hovoreného taktne, aby postihnutú osobu nedeprimoval. Postihnutého vedieme tak, aby sa za svoju poruchu nehanbil. V rodine má mať oporu v niektorom z členov rodiny, ktorý s ním doma opakuje lekcie určené logopédom. Pri opakovaní sa snažíme, aby postihnutý sám začínal hovor, napríklad, keď nacvičujeme pomenovanie podľa obrázku. Ak afatik nemá pohotovo výraz (slovo), rozhodne mu ho nenapovedáme, ale povzbudzujeme jeho úsilie, aby sám našiel vhodné slovo. V prípade, že slovo skomolí, snažíme sa ho priviesť aspoň približne na správne slovo, poprípade pomáhame mu použiť podobné slovo či opis. Počuté, t. j. odpočuté a napovedané slovo je tiež veľmi labilné a skoro sa stratí. Preto: nenapovedajme (neslobodno napovedať) pri precvičovaní pomenovania obrázkov! Pre nácvik pomenovania predmetov je vhodné, aby si afatik sám poradil s pomôckami, napríklad obrázky s nápismi. Asociačnými spojmi medzi rôznymi obrázkami a ich nápismi sa priaznivo ovplyvňuje vybavenie hľadaného výrazu (slova). Podporuje sa tak odstránenie blokády určitého slova dráždením slovného systému, blízkeho obsahovo či zvukovo. Musíme mať na zreteli, že postihnutá osoba je veľmi citlivá na neúspechy v komunikácii. Preto ani slovom, ani mimikou nesmieme dať najavo, že by sme hodnotili výkon afatika nepriaznivo.
Treba si zapamätať, že súčasne s rečou sa cvičí i písanie a to neohrnutou rukou. Niektorí logopédi odporúčajú písanie ľavou rukou.
Na záver treba ešte pripomenúť základné princípy pri precvičovaní afatikov: 1. Cvičenie reči musí byť podložené citovo, hlasové cvičenia majú byť rytmizované a melodické. 2. Pre oživenie postupu robíme gymnastiku hovoridiel. 3. V nácviku chápania slov je užitočné používať protikladné pojmy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.