zohrala náhoda, okolnosti a skvelí ľudia, na ktorých mal šťastie. Jeho mamička pracovala v Interhoteli Dukla a tak sa mladý Ivan spoznal so šéfkuchárom Petrom Uličným. Je to majster zo starej školy a podarilo sa mu zapáliť v chlapcovi ohník lásky ku kuchárskemu majstrovstvu. V Dukle ostal 10 rokov, mimochodom pán Peter Uličný tu šéfkuchárči dodnes, a už 11 rokov šéfuje v kuchyni Platanu. Tento malý, rodinný podnik si na dobrej kuchyni mimoriadne zakladá. Meno má odvodené od stromu, majestátneho platana, ktorý stojí neďaleko a na svet sa díva už viac ako 400 rokov. Návštevníci si tu zvykli na vychýrené steaky, ktoré veru nevie pripraviť hocikto, obľúbené sú však aj čerstvé zeleninové šaláty, jedlá pripravované na grile a v ostatnom čase aj cestovinové špeciality.
Zvláštnosťou sú tematicky ladené dni, ktoré sú venované zahraničným pochúťkam. Úspech mala maďarská, ukrajinská i poľská kuchyňa. Za sporákmi sa vtedy okrem šéfkuchára Ivana Kopčáka a našich kuchárov vždy zvŕtal aj majster kuchár z tej-ktorej krajiny. Často dochádzalo aj ku kurióznym situáciám, ktoré spôsobovala jazyková bariéra - majstri sa však napokon vždy nejako dohodli a hosťom zatiaľ vždy chutilo.
Ivan Kopčák sleduje najmodernejšie trendy gastronómie a tento špičkový odborník sa pravidelne zúčastňuje aj na rôznych gastronomických prezentáciách. Tie najzaujímavejšie boli v Prahe, kam sa opäť chystá. Témou budú tentoraz pochúťky zo sladkovodných rýb a mäkkýšov. O ich príprave už toho vie dosť a musíme vám prezradiť, že jeho pstruhy na rošte skutočne stoja za ochutnanie.
Venuje sa aj dorastu. Mladí adepti kuchárskeho remesla k nemu chodia na "skusy" a on sa im snaží odovzdať čo najviac z toho, čomu sa za roky praxe naučil. Pri svojej práci siaha aj do kuchyne našich starých mám. Pomáha znovu objaviť staré a osvedčené jedlá, ktoré boli kedysi bežné a dnes sa už na ne pomaly zabúda. Aj preto sa rozhodol, že v našej televíznej kuchyni uvarí špecialitu s pohánkou. Z tejto obilniny, plnej zdravia, sa kedysi často robievali kaše, placky, pridávala sa do polievok, pripravovala sa aj nasladko. Možno zachutí aj vám, hoci aj ako plnka v skvelom rebierku podľa receptu, ktorý vám ponúkame tak, ako ho vymyslel a pre nás uvaril šéfkuchár Ivan Kopčák.
Bravčové rebierko plnené pohánkou
Potrebujeme: 1,20 kg bravčového karé s kosťou, 0,5 kg pohánky, 1 kg nových zemiakov, 0,30 kg údeného mäsa, 0,20 kg údenej slaniny (prerastanej), maslo, olej, vegetu, soľ, čierne korenie mleté, sójovú omáčku, worcester, hladkú múku, zeleninu (uhorka, paprika, paradajka, zelený petržlen, hlávková kapusta červená, biela, hlávkový šalát), alobal, špilky.
Postup: Bravčové karé narežeme na kúsky hrubé 2,5 cm. V rebierku urobíme kapsu, naklepeme z oboch strán, okoreníme. Pripravíme si plnku, ktorou rebierko naplníme.
Plnka: 0,5 k pohánky umyjeme, precedíme, zalejeme vriacou vodou a necháme 15 minút postáť. Toto opakujeme dvakrát, kým pohánka dobre nenabopná. (Nevarí sa, aby sa nestratili minerálne látky a vitamíny).
Medzitým si opražíme na cibuľke údené mäso, ktoré potom zmiešame s pohánkou, ktorú sme predtým scedili. Touto zmesou naplníme rebierko a špilkami ho uzatvoríme. Naplnené rebierko opečieme z oboch strán a podlejeme vývarom B a necháme dusiť v rúre 45 minút.
Dusený zemiak v alobale
Vyberieme zemiaky rovnakej veľkosti, umyjeme, osušíme a na vrchnej časti urobíme otvor. Do otvoru zemiaka vložíme slaninu nakrájanú na tenké plátky. Do alobalu dáme lyžičku masla, položíme naň zemiak, osolíme a zabalíme do alobalu. Dáme dusiť do rúry na 45 - 60 min. (záleží od veľkosti zemiakov). Kým sa mäso pečie, zemiaky dusia, pripravíme si taniere, na ktorých jedlo podávame. Pretože dobrý kuchár pripravuje jedlo tak, aby sa jedlo aj očami, je dôležitá zeleninová dekorácia na tanieri. Ak je všetko hotové, na pripravený tanier položíme odšpilkované rebierko, dusený zemiak, podlejeme výpekom, doozdobujeme a jedlo podávame.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.