vedieť, či môže zamestnávateľ so mnou rozviazať pracovný pomer aj skôr, pred návratom pracovníčky z MD a či môžem skončiť pracovný pomer aj sama, keď mi nebude zamestnanie vyhovovať.
Zn.: Zastupovanie počas materskej dovolenky
Odpoveď: Pracovný pomer dohodnutý na dobu určitú skončí uplynutím tejto doby, a to aj v prípade, keď jeho skončenie pripadne do ochrannej doby. Trvanie takto dohodnutého pracovného pomeru možno obmedziť určitým dňom, vykonaním určitých prác, alebo inou objektívnou udalosťou, v tomto konkrétnom prípade návratom pracovníčky z materskej dovolenky. Ak zamestnanec po uplynutí dohodnutej doby ďalej pokračuje v práci s vedomím zamestnávateľa, tento pracovný pomer sa mení na pracovný pomer na čas neurčitý, pokiaľ sa účastníci nedohodnú inak. Takýto pracovný pomer na čas neurčitý možno skončiť len spôsobmi uvedenými v § 42 doposiaľ platného Zákonníka práce, resp. § 59 novelizovaného ZP, účinného teraz, od 1. apríla 2002. Znamená to, že aj takýto pracovný pomer uzavretý na dobu určitú možno skončiť dohodou, výpoveďou, okamžitým zrušením, zrušením v skúšobnej dobe, ak bola dohodnutá. Ak by ste teda chceli rozviazať pracovný pomer pred uplynutím dohodnutej doby, môžete tak urobiť dohodou, pokiaľ s ňou zamestnávateľ bude súhlasiť, alebo môžete dať výpoveď bez uvedenia dôvodov, rovnako, ako je to pri pracovnom pomere uzavretom na dobu neurčitú. Výpovedná doba je v takýchto prípadoch dvojmesačná a začína plynúť prvým dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede. Váš zamestnávateľ vám taktiež môže dať výpoveď z dôvodov taxatívne vypočítaných v ZP, teda za tých istých podmienok ako v pracovnom pomere uzavretom na dobu neurčitú.
V tejto súvislosti treba uviesť, že podľa súčasnej zákonnej úpravy možno pracovný pomer na určitú dobu dohodnúť najdlhšie na tri roky. Za opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu sa považuje pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím 12 mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi. Predĺžiť, alebo opätovne dohodnúť takýto pracovný pomer možno len v prípade zastupovania zamestnancov v dôsledku pracovnej neschopnosti, dovolenky, materskej, rodičovskej dovolenky, výkonu verejnej funkcie, výkonu základnej služby, náhradnej služby, civilnej služby, opatrovateľskej služby a ďalej pri prácach, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci 8 mesiacov v kalendárnom roku. Ak by sa účastníci opätovne dohodli alebo predĺžili pracovný pomer na určitú dobu v priebehu 12 mesiacov od skončenia predchádzajúceho pracovného pomeru bez zákonného dôvodu, alebo z iného dôvodu, než uvádza zákon, išlo by o pracovný pomer na neurčitý čas, pretože neboli splnené zákonné podmienky na uzavretie pracovného pomeru na určitú dobu.
Odkazy
Zn.: Dovolenka
Nedá sa nič robiť, práve je na strane zamestnávateľa, pretože zamestnanec si nemôže sám určovať termín nástupu na dovolenku. Nástup na dovolenku určuje výhradne zamestnávateľ. Zamestnanec nemá právny nárok na čerpanie dovolenky v ním plánovanom termíne. V každej organizácii či firme by mal byť plán dovoleniek určený tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku, a to do konca kalendárneho roka. Ak sa zamestnancovi poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej 2 týždne, pokiaľ sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodnú inak.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.