bezprostrednom okolí areálu si vydýchla, časovaná bomba v podobe nebezpečného biologického odpadu tam ostala. Podľa našich informácií kalové polia, kontajner so zhruba desiatimi tisícami litrov krvi, či sušiareň krvi, tam stoja už druhý rok. Ako nám potvrdil konateľ N-Adovy, bývalý majiteľ a prevádzkovateľ Ján Horgoš, napriek písomnej zmluve o likvidácii v Žiline doteraz odpad nezlikvidoval.
Nitrianska spoločnosť totiž deklarovala predovšetkým úmysel vybudovať v areáli prekladisko a mrciny vyvážať na spracovanie do Nitry, kde je už pripravená technológia. Pripomíname, že N-Adova bola v bývalej kafilérii najprv nájomcom. Zmluvne išlo o päť rokov, ale podľa vyjadrenia E. Arvaya, bývalý vlastník J. Horgoš stále stupňoval svoje požiadavky až sa to dostalo do štádia, ktoré nemohol akceptovať. Z obavy, že prekladisko nezačne stavať ani o 10 rokov. To bol dôvod, prečo sa vlani rozhodol vstúpiť do dražby a kúpiť časť areálu. Konateľ tiež neskrýval, že hoci na prekladisko potrebovali zhruba hektár pôdy, exekútor na dražbe trval na odpredaji celku pozemkov, a tak museli kúpiť 4,5 hektára pôdy, časť objektov a aj trafostanice či informačný systém, teda aj to, čo nikdy nebudú využívať. "Museli sme kúpiť aj nezmyselné veci, ktoré už nikdy nebudú sprevádzkované a k tomu ešte celý softwér a hardwér, hoci je zastaralý a to len preto, aby sme sa vôbec dostali k elektrine," vysvetlil. Nehovoriac o celom vozovom parku, teda o 32 sčasti nefunkčných, až šrotových vozidiel, z ktorých reálne využívajú len 17. Neplánovane teda investovali viac ako 10 miliónov korún.
Keďže sa verejne zaviazali, že prekladisko postavia do konca mája, prípadne začiatku júna, zaujímalo nás, či po úspešne uzavretom územnom konaní je už na svete aj stavebné povolenie. Oslovili sme preto vedúceho odboru životného prostredia na Okresnom úrade v Prešove Mariána Harčaríka. "Zatiaľ sme žiadosť o vydanie stavebného povolenia nedostali," informoval nás.
Podľa konateľa E. Arvaya je však situácia iná. "V stavebno-inžinierskej a dodávateľskej činnosti nás zastupuje spoločnosť PEhAS Prešov. Práve dnes som hovoril s generálnym riaditeľom a podľa zmluvy, ktorú máme podpísanú, do konca apríla by malo byť stavebné povolenie vydané a následne začne stavebná činnosť."
Potvrdil nám tiež, že plánovaná investícia je v objeme 8 miliónov korún, a tak nás zaujímalo či už majú spätnú informáciu o tom, že dotáciu vo výške 40 percent z tejto sumy im príslušná komisia schválila. Podľa jeho slov, dotačná komisia bude zasadať až 17.apríla a o výške schválených prostriedkov je preto predčasné hovoriť. "Máme záujem na tom, aby to bolo čo najviac, lebo my už máme technológiu za 3 milióny korún kúpenú, teda chladiace boxy a celú techniku. Plánovaný objem investícií budeme realizovať bez ohľadu na rozhodnutie dotačnej komisie. Prostriedky budeme zatiaľ čerpať z úveru," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.