Príďte posúdiť či plat starostov je adekvátny
Reagujem na článok, uverejnený v denníku Prešovský denník Korzár dňa 30. marca "Aj keď starostovia nestihnú uspieť ... " Zaujalo ma vyjadrenie o platových pomeroch starostov. Chcela by som tvrdenie o dvojnásobku platu uviesť na správnu mieru.
Zákon NR SR č. 253 z roku 1994 hovorí o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest. Tvrdenie pána Drotára, že citujem: v najmenšej dedinke s niekoľkými obyvateľmi má starosta plat dvaapolnásobok priemerného platu, ktorý sa odpočítava od Bratislavy, nie je celkom v poriadku, pretože plat starostu podľa zákona sa vypočítava takto:
Starostovi patrí minimálny plat, ktorý je násobkom priemerného mesačného platu pracovníka národného hospodárstva Slovenskej republiky za predchádzajúci kalendárny rok, potom je to v závislosti od počtu obyvateľov takto: do 500 obyvateľov - 1,35 násobok, od 501 do 1000 - 1,53 násobok od 1001 do 3000 - 1,89 násobok ..... a 2,43 násobok je v mestách od desaťtisíc do 20 tisíc obyvateľov. Ďalej nebudem vypočítavať, kto má záujem, nech si pozrie zákon.
Som starostkou obce s počtom obyvateľov 2648. Dovolím si tvrdiť, že plat, ktorý mi prislúcha podľa zákona určite nie je zadarmo. Bohužiaľ, v našej spoločnosti je to tak, že každý vidí len plat, ale nikto sa neopýta, koľko povinností a aká zodpovednosť vyplýva z tejto verejnej funkcie.
Na dôvažok ešte musím dodať, že vo väčšine malých obcí do 500 obyvateľov je starosta úväzkový a jeho úväzku zodpovedá aj plat. To iba na vysvetlenie, aby sa nezavádzala verejnosť. Takže, keď je starostovská funkcia taký "dobrý džob", ja hovorím, že hocikto môže prísť na obecný úrad a pozorovať prácu starostu a aj pracovníkov obecného úradu a potom nech povie, či je ich plat adekvátny, alebo nie.
Mária Jarošová, starostka obce Sečovská Polianka
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.