krieda, ktorá sa dá zmazať, má osobitné čaro. Dá sa povedať, že domáca tabuľa nielen rozvíja tvorivosť malého človiečika, ale vplýva pozitívne aj na vzťah ku škole. Minitabule na kreslenie dostať kúpiť v obchode, sú však dosť drahé. Pritom pre šikovného domáceho majstra nie je problém takúto tabuľu vyrobiť.
Môže byť závesná alebo zakomponovaná v stojane, aby ju bolo možné umiestniť trebárs aj uprostred miestnosti. Prípadne môžeme obidva spôsoby skombinovať a zhotoviť stojan odnímateľný. Tak či tak základom tabule bude rám z latiek s poldrážkami, do ktorého upevníme tabuľu zo sololitu. Vhodnejší je sololit objstranne hladký, ak taký nezoženieme, poslúži aj bežne dostupný s textúrou na jednej strane. Táto drsná strana sa nedá využívať na písanie či kreslenie, to však nevadí, keďže bude tvoriť rub tabule.
Rám zhotovíme z latiek s prierezom 2x4 cm, najlepšie z kvalitného mäkkého dreva bez kazov. Rozmery rámu, a teda aj dosky neuvádzame, pretože tabuľu si môžete zhotoviť podľa vlastných potrieb. V zásade však odporúčame držať sa formátu typového radu A, pričom minimálne rozmery by sa mali zhodovať s formátom A3 a maximálna veľkosť by nemala presahovať formát A2. Na tento pomer strán sme najviac zvyknutí z bežného života a zvykne sa mu hovoriť aj brána harmónie. Ak chceme veľkosť medzi týmito krajnými hranicami, pomer strán zachováme pomocou uhlopriečky ľubovoľnej veľkosti formátu A (obr. 1).
Latky v rohoch spojíme plátovaním alebo čapovaním - druhý spôsob je síce náročnejší na zhotovenie, zato tvorí pevnejšie spojenie. V oboch prípadoch z estetických dôvodov odporúčame šikmé prevedenie spojenia (obr. 2 a, b). Na vnútorných stranách rámu vyrežeme poldrážky. Samozrejme, režeme ich pílou čapovačkou alebo elektrickou okružnou pílou ešte pred spojením latiek do rámu. Prierez poldrážok bude približme 1x1,5 cm. Podľa rozmeru poldrážky prispôsobíme aj veľkosť tabule tak, aby do rámu prene sadla. Tabuľu orientujeme drsnejšou stranou dozadu, zo zadnej strany ju lištami a klinčekmi v ráme upevníme. Vonkajšie hrany rámu z bezpečnostných, ale tiež estetických dôvodov zaoblíme, buď zaoblíme len rohy, alebo celý profil laty zaokrúhlime do poloblúka (obr. 3). Výnimku tvorí dolná lata, ktorá zostane v spodnej časti hranatá, na ňu priskrutkujeme zospodu doštičku, ktorá bude zachytávať prášok mrviaci sa z kriedy.
Dosku natrieme tabuľovou farbou, ktorú dostať kúpiť v predajniach farby-laky. Môže byť tmavozelená alebo klasická čierna. Keďže je dosť drahá a celé balenie nespotrebujeme, v núdzi sa dá nahradiť ekologicky neškodnou, trvanlivou a hlavne matnou farbou. Použiť môžeme trebárs Balakryl alebo Slovakryl. Rám natrieme kontrastnou farbou k farbe tabule, vhodná je žltá, oranžová, k čiernej jasná zelená a pod.
Hotovú tabuľu zavesíme na stenu pomocou dvoch krúžkov, no môžeme pre ňu vyrobiť aj jednoduchý sklápací stojan. Zhotovíme ho zo štyroch latiek, ktoré spojíme závesmi do dvojíc. Dvojice navzájom spojíme priečnymi latkami, na stojan primontujeme tabuľu (obr. 4). Ďalšie vylepšenia sú na vás, môžete použiť vlastnú tvorivosť a fantáziu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.