modernom a pohodlnom bývaní? V starej zástavbe sú to napríklad zbytočne vysoké stropy, znížením ktorých by došlo k úspore tepla a naviac by sa napríklad objavil nový skladovací priestor. Staršie panelové byty zas pôsobia odstrašujúcim dojmom svojimi bytovými jadrami z umakartových dosiek, ktoré už dávno nie sú moderné a naviac začínajú prehnívať. Skrátka, malo by sa s tým skutočne niečo urobiť. Pokiaľ možno však čo najrýchlejšie, aby sme si z bytu na zbytočne dlhý čas neurobili stavenisko. Zanedbateľné nie sú ani finančné náklady a doprava stavebného materiálu na vyššie poschodia. To ocenia zvlášť obyvatelia v domoch bez výťahu, alebo tam, kde výťah síce je, ale iba malých rozmerov.
Kto sa rozhodol využiť k prestavbe svojho bytu sadrokartonové dosky, určite urobil dobre. Majú nízku hmotnosť, ľahko sa režú na požadovaný tvar, pri spracovaní vzniká pomerne malé množstvo stavebného odpadu a naviac nie sú oproti klasickým stavebným materiálom až také drahé. Ak požiadame o radu odborníka, zdôrazní vám ešte, že pri použití sadrokartónových dosiek odpadajú problémy so statikou, postup práce je rýchly, flexibilný a hospodárny, pretože nie je nutné sekať drážky a priechody pre rozvody. Vysúšací čas po ukončení práce je nulový a naviac je možné povrch okamžite upravovať. Okrem toho sadra zaisťuje optimálnu klímu v miestnosti, čo ocenia hlavne ľudia s astmatickými problémami.
Základom celého systému je sadrokartónová doska, ktorá sa skladá z dvoch častí. Je to sadrokartónové jadro vyrobené zo zmesi sadry a rozvlákneného papiera či sklenných vlákien, ktoré je obalené špeciálnym kartónom. Dosky sa podľa požiadaviek všestranného využitia vyrábajú v niekoľkých hrúbkach, ktoré sú udávané v milimetroch. Na našom trhu sa vyskytujú kartóny v hrúbke 6,5, 9,5, 12,5, 15 a 18 mm. Najčastejšie používaná je tzv. "stavebná doska obyčajná" s hrúbkou 12,5 mm. Poznáme ju napríklad podľa označení GKB 12,5, pričom číslo za písmenami vyjadruje práve hrúbku. Hrubšie dosky sa používajú z dôvodov protipožiarnych, na zvýšenie akustickej ochrany či odolnosti proti nárazu. Dosky menšej hrúbky sa využívajú pre tzv. ohýbané konštrukcie a suché omietky.
Ďalším dôležitým prvkom pre sadrokartónové systémy sú profily, niekedy tiež nazývané ako spodné konštrukcie. Ako už z názvu vyplýva, slúžia ako nosná konštrukcia pre sadrokartónové dosky a zároveň na vyrovnanie podkladu. Vo všeobecnosti ich môžeme rozdeliť na profily pre priečky a profily pre podhľady a podkrovie.
Najrýchlejším a najspoľahlivejším spôsobom, ako si prestavať bytové jadro či vybudovať podhľad, je objednanie si práce na zákazku od odbornej firmy, ktorá s vami preberie všetky varianty, predloží vám plán a cenovú kalkuláciu. Prácu so sadrokaronom však zvládne aj šikovný domáci kutil, ktorý už má so stavbárčinou určité skúsenosti. Jeho manželka sa síce musí uspokojiť s tým, že bude mať doma neporiadok o niečo dlhšie, avšak na druhej strane ušetrí nezanedbateľnú časť peňazí. Ide iba o to, zájsť si do príslušného nákupného centra a v spolupráci s odborníkom si vybrať najvhodnejšiu hrúbku dosiek, nosné profily a špárovaciu hmotu. Tam by sme tiež mali získať podrobnejší návod či radu, ako postupovať a na čo si dať pozor.
Je vhodné sa dohodnúť hlavne na výbere nosnej konštrukcie a ďalších výstužných prvkoch, pretože každý výrobca navrhuje svoj vlastný postup, kde je uvedené, čím sa začína, ako sa dosky kladú, po koľkých kusoch sa musia ukotviť a pod. Nezabudnite, že budete možno chcieť zavesiť na stenu háčiky alebo nosné konštrukcie. To je dôležité hlavne pri prestavbe kúpelne, pretože umývadlo nemôžeme ukotviť do sadrokartónovej dosky, ale iba na konštrukciu. Je preto potrebné si najprv urobiť plán, podrobne zakresliť všetky nosné prvky a podľa nich navrhnúť zodpovedajúce riešenie konštrukcie. Na výsledok našej práce má vplyv aj voľba vhodného spôsobu špárovania a dodržanie pracovného postupu. Môžeme sa poradiť, či je v našich podmienkach vhodnejšie špárovať iba pomocou špárovacej hmoty, alebo naviac využiť ešte špárovacie pásky. V každom prípade musia byť sadrokartónové dosky pred započatím práce suché a v oblasti špár vyčistené od prachu. Nakoniec nezabudnime ani a disperzný tmel, ktorý použijeme na začistenie špár a prekrytie kotviacich prvkov.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.