substrát pre výsev. Rovnaké nároky sú aj na sterilitu substrátu. Pred prácou je vhodné povrch substrátu mierne stlačiť a prestrieknuť prípravkom Previcur. Prepichujeme do rôznych misiek alebo kvetináčikov. Často sa používajú napríklad misky z plastov, napr. od nanukovej torty. Na dno misky je nutné prepáliť dostatočný počet odtokových otvorov, rovnakými otvormi môžeme zaisťovať prísun vody pri zalievaní podmokom. Veľkú pozornosť je potrebné venovať označovaniu rastliniek. To zaisťujeme zapichnutím menovky z tvrdeného PVC, vždy na začiatku riadky prepichaných semenáčikov. Na menovke je väčšinou iba číslo, ktoré môžeme identifikovať podľa záznamu v knihe výsevov.
Semenáčiky je nutné prepichovať pomerne husto. Medzi jednotlivými rastlinkami by nemala byť väčšia medzera, než je priemer stonky mladého kaktusu. Pre pikírovanie existujú dve základné metódy. Pokiaľ počet prepichovaných rastlín nie je veľký, môžeme použiť tú lepšiu, šetrnejšiu, ale pomalšiu metódu. Do substrátu špicatým drievkom robíme dierky, do ktorých malou pinzetou vkladáme semenáče a drievkom korienky zahrnieme. Obyčajne zostáva asi jedna tretina rastlinky pod úrovňou substrátu. Tento spôsob je opatrnejší a vyhneme sa ním poškodeniu rastliny.
Druhá metóda je pikírovanie tým spôsobom, že špičky korienkov zovrieme do pinzety a semenáčik týmto spôsobom zasunieme do substrátu. To je síce omnoho rýchlejší postup, ale môže pri ňom dôjsť k poškodeniu korienkov s nepríjemnými následkami.
Po prepichovaní misku prestriekame roztokom prípravku Previcur a umiestnime ju na tienené miesto. Počkáme aspoň desať dní a až potom rastlinky zalejeme a následne ich udržiavame v miernom vlhku, s občasným krátkodobým vyschnutím. K ďalšiemu prepichovanie pristúpime až potom, keď sa rastlinky v miske tiesnia.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.