zaradil Slovenský kras minister životného prostredia László Miklós do siete ôsmych národných parkov SR. Ako uviedol park by mal slúžiť ľuďom, ochraňovať jedinečné prírodné hodnoty a pomáhať rozvoju územia. Slávnostného aktu sa zúčastnili predstavitelia Štátnej ochrany prírody SR, starostovia a primátori miest, zástupcovia regionálnej štátnej správy Košického samosprávneho kraja i susedného Aggteleckého národného parku v Maďarsku.
Minister vyjadril presvedčenie, že Slovenský kras sa ako národný park stane turisticky atraktívnejším. Jeho prejav sledovali asi dve desiatky protestujúcich súkromných vlastníkov lesov i občanov z neďalekých dedín. Nápisom na transparente "Pán minister, postavili ste si pomník na našich pozemkoch, to sa v Európe nerobí" ticho dávali najavo svoj nesúhlas s postupom vlády, ktorá národný park schválila 13. februára. "Najprv mali vytvoriť podmienky na vznik národného parku. Až potom môžu od ľudí čakať, že obmedzia na jeho území poľnohospodársku i lesohospodársku činnosť," povedali protestujúci.
Už niekoľko dní zbierajú podpisy na petičné hárky, ktorými žiadajú vládu, aby zriadenie národného parku podporila vybudovaním infraštruktúry v dotknutých obciach. Poukázali aj na predchádzajúcu prirodzenú starostlivosť o pôdu kosením a pasením zvierat. "Národnú prírodnú rezerváciu Kečovské škrapy od buriny ani nevidieť. Postavili sa k tomu neodborníci a zakázali pasenie. Niekedy tam roľníčili obyvatelia a pásli tam kravy i kozy," posťažoval sa člen petičného výboru a súkromne hospodáriaci roľník Zoltán Ferdinand. "Zamestnávam 15 ľudí, stav pracovníkov chcem rozšíriť. Obávam sa však, že kvôli obmedzenej výrobe ich budem musieť skôr prepúšťať."
L. Miklós majiteľov lesov a pozemkov ubezpečil, že výrazného obmedzovania sa obávať nemusia. Slovenský kras je najväčším krasovým územím na Slovensku. Jeho jaskyne a priepasti boli v roku 1995 zapísané do Zoznamu svetového prírodného dedičstva. Unesco ho v roku 1977 zaradilo do siete medzinárodných biosferických rezervácií. Prevažnú časť 34 611 hektárového územia tvoria lesné porasty. Nachádza sa v ňom 10 národných prírodných rezervácií, 6 prírodných rezervácií, 16 národných prírodných pamiatok a 400 prírodných pamiatok - jaskýň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.