témou konferencie, ktorú organizovali ľavičiari. Na pôde penziónu Odevák v Prešove účastníkom konferencie sprostredkovali najnovšie informácie podpredsedníčka SDĽ Hana Blažíčková a štátny tajomník ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR Peter Ťapák.
"Sústredili sme sa na Prešovský a Košický kraj. Hovorili sme o predvstupových nástrojoch, ktoré sú úplne iného charakteru, ako štrukturálne fondy. Upozornili sme tiež na podstatné rozdiely a veľmi dôležitým faktorom je, aby ľudia, ktorí chcú pracovať na rozvoji regiónov vedeli definovať nielen problém, ktorý vznikne, ale aby uvažovali aj o absorbčnej schopnosti regiónu," povedala nám ešte počas konferencie H. Blažíčková.
Išlo teda skôr o nadstavbovú časť, ako o konkrétnejšie či lokálne vízie. Tie prídu na rad až o dva týždne, kedy budú spolupracovať s užšími skupinami pri konkrétnych nápadoch. Ocenila kvalifikovanosť ľudí v tomto regióne a osobitne hodnotila fakt, že tu funguje princíp partnerstva a spolupráce.
Na našu otázku, či hovorili aj o doterajších chybách v projektoch, ktoré boli zamietnuté či na štátnej, alebo európskej úrovni, nám odpovedal štátny tajomník Ťapák. "Iste, hovorili sme aj o chybách, ktoré brzdili realizáciu. Všetko je vo vývoji, preto tu išlo aj o výmenu nových poznatkov a skúseností. Podstatné je naučiť sa prijímať viaczdrojové financovanie. Dôležité je uvedomiť si, že medzi predvstupovými nástrojmi, kde môžeme počítať so 4 eurami na hlavu obyvateľa, tak u štrukturálnych fondov to bude 140 eúr. Preto sa teraz kladie veľký dôraz na prípravu administratívnych a programových kapacít," povedal a jedným dychom pripomenul, že pre východ Slovenska sú stanovené jasné a splniteľné priority, ktorých cieľom je rast hrubého domáceho produktu.
Pripomenul tiež, že v roku 2004-2006 by malo mať Slovensko k dispozícii finančný balík v objeme 1,5 až 1,7 miliárd eúr a zo štátnych zdrojov 500 až 700 miliónov eúr, čo je zhruba 80 miliárd korún.
Ľudia však očakávajú, že sa po rokoch teoretických príprav posunieme ku konkrétnym výsledkom a zatiaľ nie je žiadnym tajomstvom, že mnohé sľubne sa rozvíjajúce projekty zlyhali a atraktívne činnosti až zanikli, keď stratili finančnú podporu z predvstupových fondov zahraničných grantov, či štátnej dotácie. Opýtali sa preto, či môžu byť konkrétni a uviesť príklad sľubne sa rozvíjajúcich projektov. Obaja zhodne uviedli priemyselný park na Spiši, inkubátory, či projekt Sninské rybníky. Upozornili tiež na južné vinárske oblasti, kde je možnosť znova obnoviť tradície pestovania vína, cestovného ruchu či iných možností regiónov.
"Regionálna politika je beh na dlhé trate a vyžaduje si nielen čas, ale aj veľa peňazí. Preto je dôležité zvážiť ako ich efektívne využiť. Som presvedčená, že práve v tomto regióne sú jedny z najlepších skúseností, kde dochádza k transparentnému rozdeleniu financií. Možno raz sa práve tieto modely stanú vzorom pre celé Slovensko," dodala podpredsedníčka SDĽ. Faktom je, že vznikom vyšších územných celkov sa situácia trochu zmenila a vzťahy sa musia pretaviť do medziregionálnej partnerskej spolupráce. Medzičasom sa na Slovensku vyškolilo 460 ľudí, ktorí získali zručnosti a skúsenosti pri regionálnom rozvoji. Otázkou teraz je či ich aj nová garnitúra regionálnych politikov prijme ako poradcov, alebo bude nová regionálna garnitúra začínať znova od nuly. "Pôjde o prostriedky našich aj európskych daňových poplatníkov a našou povinnosťou v tejto fáze je pripraviť kvalitný a funkčný systém na úrovni mesto, región, štát, aby sme už nezačínali od nuly," doplnil štátny tajomník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.