oznámenie veliteľa posádky zo 14. marca, že im po 30. júni nepredĺži povolenie pobytu na posádkovej ubytovni. Ide o rodinných príslušníkov deviatich profesionálnych vojakov ubytovaných v posádkovej ubytovni na Mukačevskej ulici a dvoch vojakov z ubytovne na Sekčove, ktorí by sa po tomto termíne mali zo svojich vojenských domovov vysťahovať. Zostať môžu len manželia týchto rodín, ktorí ako profesionálni vojaci vykonávajú službu v útvaroch posádky Prešov. "Ani vo sne by ma nenapadlo, že čosi také spravia. Kam mám ísť s dvoma malými deťmi? A kde dáme nábytok? Ja som na materskej a z jedného platu si nemôžeme dovoliť prenajať byt, za ktorý pýtajú šesť až sedem tisíc korún mesačne," posťažovala sa Martina Olšavská, ktorej - sa podobne ako ostatným nepozdáva najme krátky čas na vysťahovanie: "Oznámiť nám to mali rok - pol roka dopredu a nie tri mesiace. Hovorilo sa, že u vojska je istota, ale nás vyhodia na ulicu. Budeme žiť ako kočovníci - manžel tu, my inde."
Rodinní príslušníci profesionálnych vojakov dostávajú povolenie na ubytovanie v posádkovej ubytovni na pol roka a doteraz im bolo vždy predlžované. Niektoré rodiny tu takto bývajú už celé roky. Armáda totiž nemá dostatok finančných prostriedkov, aby pre profesionálnych vojakov zabezpečila dostatok bytov, hoci títo majú nárok na ubytovanie. Podľa informácie náčelníka posádkovej správy v Prešove pplk. Ing. Petra Kvašňáka, v súčasnosti evidujú 368 žiadostí o byt.
V minulom roku armáda odovzdala svojim príslušníkom v Prešove len 8 bytov. Ani rodinní príslušníci profesionálnych vojakov, ktorým bolo oznámené, že po 30. júni nedostanú predĺženie povolenia na ubytovanie v posádkovej ubytovni, nepochybujú, že posádková správa postupuje v duchu predpisov. Ich porušenie napokon nezistila ani komisia Inšpekcie ministerstva obrany, ktorá vo štvrtok navštívila Prešov a v súvislosti s týmto prípadom konštatovala "neopodstatnenosť sťažností". Ide totiž o prechodné ubytovanie a veliteľ posádky môže povoliť ubytovanie rodinných príslušníkov profesionálnych vojakov v posádkovej ubytovni len vo výnimočných prípadoch. Za ten sa zrejme doteraz považoval aj nedostatok bytov.
Dôvod pre takýto postup posádkovej správy v Prešove je jednoduchý - do konca roka majú prijať do jednotlivých útvarov vyše 125 profesionálnych vojakov. Okrem toho časť penziónu Lineas odkúpila Prešovská univerzita a z dôvodu jeho rekonštrukcie. Tridsaťšesť profesionálnych vojakov, ktorí tam boli ubytovaní, dostalo výpoveď z nájmu k 30. aprílu. Aj ich musí armáda niekde ubytovať. "Na posádkových ubytovniach nie je voľné ani jedno miesto," konštatoval v tejto súvislosti P. Kvašňák a dodal: "Adresovali sme 14. marca takéto oznámenie rodinným príslušníkom profesionálnych vojakov preto, aby neboli nemilo prekvapení, keby sme im to oznámili pár dní pred koncom platnosti povolenia na ubytovanie. My sme ich len upozornili, aby mali čas riešiť túto situáciu vlastnými silami."
Tento časový úsek sa nepozdáva ani Renáte Nogovej: "My sme začali vybavovať úver, keď nám to oznámili. Ale peniaze budú až v júli alebo auguste. Na tom je logicky vidieť, že sa to za taký čas nedá stihnúť. A na to, aby sme si mohli zobrať napríklad hypotéku priamo z banky, treba mať obrovské nehnuteľnosti pre záruku a spustu ručiteľov a nie každý vám pôjde ručiť." Okrem Nogovcov si úver vybavuje ešte jedna rodina, ale nie všetky si to môžu dovoliť. Napokon skutočnosť, že profesionálny vojak zo svojho príjmu nie je schopný kúpiť si byt, uznáva aj P. Kvašňák. Za posledné roky si ho v Prešove takýmto spôsobom dokázali zaobstarať len traja profesionálni vojaci. Náčelník posádkovej správy v Prešove však nevidí celú situáciu až tak čierno: "Prijíma sa zákon o príspevku na bývanie pre profesionálnych vojakov v 1,5 násobku minimálnej mzdy. Pokiaľ zákon príde k 1. júlu, tak je situácia vyriešená."
Ďalším svetlým bodom v tomto prípade je skutočnosť, že po oznámení konca nájmu pre profesionálnych vojakov v Linease veliteľ posádky zo zákona o konkurznom konaní vypísal výberové konanie na poskytovateľa ubytovacích kapacít v civilnom sektore. "Pokiaľ všetko prebehne podľa zákona a nikto sa neodvolá, tak je najkratší termín ukončenia tohoto výberového konania štyri mesiace. Výberové konanie už prebieha a ak ho stihneme ukončiť do 1. júla, tak tie rodiny z posádkovej ubytovne nepôjdu, lebo sa môže nájsť iné riešenie," nazdáva sa P. Kvašňák. Reálnejšie je však rozhodnutie náčelníka Generálneho štábu Armády SR, ktorý môže zmierniť tvrdosť zákona a jedinou vetou zmeniť rozhodnutie veliteľa posádky Prešov o neposkytnutí povolenia k ubytovaniu v posádkových ubytovniach rodinným príslušníkom profesionálnych vojakov. Zatiaľ však z 11 postihnutých rodín profesionálnych vojakov v Prešove žiadosť v tomto duchu náčelníkovi Generálneho štábu Armády SR služobnou cestou adresovala len jediná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.