MUDr. Ľubomíra Chromčíková, vedúca odd. hyg. životn. prostredia ŠZÚ Rožňava
Na území Rožňavského okresu sa o výrobu a distribúciu zdravotne bezchybnej pitnej vody do jednotlivých domácností, ako aj o kvalitu, starajú VVaK Revúca i obecné úrady. V obciach Pašková a Slavec sú novovybudované verejné vodovody už v štádiu legalizácie. Čo však zdravie obyvateľov v obcí Bohúňovo, Bretka, Brzotín, Čoltovo, Gemerská Panica, Jovice, Kováčová, Krásnohorská Dlhá Lúka, Kružná, Meliata, Rakovnica, Rožňavské Bystré, Rudná a Slavoška? Tam verejné, respektíve obecné vodovody, nie sú vybudované a obyvatelia majú k dispozícii, podľa výsledkov laboratórnej analýzy v ŠZÚ, väčšinou zdravotne závadnú vodu z vlastných studní. Aj v obciach s vybudovanými vodovodmi niektorí obyvatelia z finančných dôvodov odmietajú pripojenie na vodovod.
V roku 2001 pracovníci ŠZÚ vyšetrili 528 vzoriek vôd odobratých z verejných vodovodov. Mierne prekročenie zákonom stanovených najvyšších prípustných hodnôt sledovaných chemických, respektíve mikrobiologických ukazovateľov, bolo zistené vo vyše 24 percentách vzoriek.
V chemických ukazovateľoch v prevažnej väčšine prípadov išlo len o zvýšený obsah železa, uvoľňujúceho sa z vodovodného potrubia. Ani v jednom prípade však nedošlo k takému ovplyvneniu kvality vody, aby nemohla byť využívaná ako pitná voda bez negatívneho vplyvu na zdravie.
Z individuálnych vodovodov bolo vyšetrených 304 vzoriek. Prekročenie zákonom stanovených najvyšších prípustných hodnôt sme zistili vo vyše 42 percentách vzoriek. Chemická závadnosť sa týkala pestrej škály zdraviu škodlivých látok. Najčastejšie bol prítomný amoniak, dusičnany, dusitany, chloridy a mangán. Na rozdiel od mikrobiologickej závadnosti, ktorá sa do určitej miery dá odstrániť prevarením vody, chemická závadnosť pretrváva aj po prevarení. Hoci sme nezaznamenali žiadny hromadný výskyt ochorení šíriacich sa vodou, neznamená to, že voda z týchto zdrojov je neškodná. Nesmieme zabudnúť na pozdné účinky týchto látok pri dlhodobom používaní znehodnotenej vody, ktoré môžu byť v príčinnej súvislosti s narastajúcim výskytom ochorení hlavne srdcovocievneho, vylučovacieho a nervového systému, nádorové ochorenia nevynímajúc, v čoraz mladších vekových kategóriách. Naozaj si myslíme, že zabezpečenie dostatočného množstva zdravotne bezchybnej pitnej vody je zbytočný prepych?
Autor: PhDr. Pavol Tišliar, Dobšiná
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.