polícia jej ochranu operatívnymi zložkami. Dvanásťkilometrový úsek tejto hranice patrí medzi najzložitejšie, pretože je veľmi členitý a bohato zalesnený. Z tohto dôvodu je príťažlivý nielen pre tých, ktorí z rôznych dôvodov chcú prejsť hranicu ilegálne, ale aj pre utečencov z tretích krajín a ich prevádzačov. Len vlani tam zadržali približne 300 utečencov.
Od začiatku tohto roka v hraničnom priestore okresu Sobrance zadržali 208 utečencov a 10 prevádzačov. Ako pre náš denník uviedol riaditeľ odboru Hraničnej a cudzineckej polície v Košiciach Miroslav Capulič, do konca roka sa počíta s ďalším personálnym posilnením tejto časti východnej hranice, plus zvýšením jej ženijno-technického a automobilového zabezpečenia. Podľa jeho slov všetky opatrenia, ktoré sa robia na východnej hranici sú financované z rozpočtových prostriedkov SR. Sľúbená pomoc z Európskej únie zatiaľ neprišla.
Podľa informácie svetových médií, EÚ vynaložila od roku 1997 približne 100 miliónov eúr na modernizáciu a zaistenie bezpečnosti na svojej budúcej východnej hranici, ktorá oddeľuje Poľsko do Ruska, Bieloruska a Ukrajiny. Do Poľska a Bieloruska dodala uniformy, terénne vozidlá, termické kamery, ďalekohľady na nočné videnie a prakticky vybavila temer všetky hraničné stanovištia. Každý rok prechádza východnou hranicou Poľska 13,5 milióna osôb, z ktorých sa vyše 80 percent zaoberá pašeráctvom. Tento druh trestnej činnosti pripravil vlani Poľsko o 4 miliardy dolárov.
Rovnaký problém, hoci v podstatne menšej miere, je aj problémom našej východnej hranice. V súčasnosti ju síce stráži okolo 500 vojakov a policajtov, avšak vzhľadom na jej náročnosť si vyžaduje nielen ďalšie personálne, ale predovšetkým materiálno-technické vybavenie. "Priebežne do konca roka budeme dopĺňať stavy mužov na hranici, od budúceho roka ju budú strážiť výlučne profesionálni policajti. Rovnako priebežne sa ráta so zvyšovaním kvality technického vybavenia jednotlivých stanovíšť," povedal nám plk. M. Capulič.
Podľa najnovších štatistík OSN, na úteku je približne 5 miliónov Afgancov, z ktorých väčšina si vyberá za svoj cieľ západnú Európu, rovnako ako 80 percent všetkých emigrantov z ázijských krajín. Len v Európe dosahuje prevádzačstvo ročný obrat okolo 5 miliárd eúr, pričom najlacnejší variant cesty "za šťastím" stojí približne 7-tisíc eúr. Prepašovanie jednotlivca z Afganistanu do Európy stojí v priemere okolo 15-tisíc dolárov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.