Michalovský spolok nepočujúcich funguje už tridsať rokov, peniaze si zabezpečuje len cez sponzorov - mesto a štát zatiaľ mlčia
V súčasnosti trpia poruchami sluchu 2 až 3 percentá populácie. Slovensko jej jednou z krajín, kde je posunkový jazyk upravený zákonom a ústavou a je aj členom Svetovej federácie nepočujúcich. Tí slovenskí sú združení v Slovenskom zväze sluchovo postihnutých a jeho základná organizácia je už tridsať rokov aj v Michalovciach.
V súčasnosti má päťdesiat členov od 17 do 74 rokov, ktorí pochádzajú nielen z okresného sídla, ale aj z okolitých obcí. Za pomoci tlmočníčky pomáha nepočujúcim pri riešení každodenných problémov na úradoch, u lekára či v bežnom živote. Význam spolku je aj v rôznych spoločných aktivitách - návštevách múzeí, zoologickej záhrady, rehabilitačných kurzov, brigád, turistických akcií a zájazdov na Slovensku i v zahraničí. Vo svojom klube sa stretávajú pravidelne dvakrát týždenne.
Mnohým sluchovo postihnutým občanom sa napriek ich hendikepu podarilo zaradiť do normálneho života. Niektorí dokonca dosiahli úspechy v športe, tanečnej, pohybovej kultúre, filmovej tvorbe, fotografii, pantomíme či recitácii. Žiaľ, na slovenských vysokých školách zatiaľ študuje veľmi málo nepočujúcich študentov, lebo tieto pri prednáškach nie sú zo zákona povinné prihliadať na ich hendikep. V porovnaní so zahraničím je Slovensko značne pozadu, lebo tam za základný predpoklad integrácie sluchovo postihnutých medzi zdravých ľudí považujú práve vzdelanie. Je síce pravdou, že štát sa finančnou pomocou a prijímaním nových sociálnych zákonov snaží invalidom pomôcť, ale v praxi sa tieto kroky realizujú veľmi ťažko. Veľkým prínosom je pre nepočujúcich tlmočenie do posunkovej reči pri sledovaní televízie a skryté titulkovanie. Verejnoprávna televízia ho však aj napriek tomu, že je ho podľa zákona povinná poskytovať, takmer nerobí.
Najväčším problémom pre michalovských nepočujúcich však nie je ich hendikep, ale nedostatok financií na chod základnej organizácie. Štát ani mesto totiž na ňu neprispievajú a preto sú jej členovia odkázaní výlučne na pomoc sponzorov. A tí sa hľadajú čím ďalej ťažšie. Zostáva veriť, že spolok aj napriek finančným problémom bude naďalej plniť svoju funkciu poradcu a pomocníka tejto špecifickej skupine zdravotne postihnutých občanov.
Autor: Simona Jarošová, Michalovce
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.