svoju renesanciu. V súčasnosti sú tesne pred dokončením reštaurátorských prác trojmetrové plastiky z dubového dreva Furmanove sochy štyroch evanjelistov. Reštaurátori momentálne pracujú aj na obnove kamenných článkov architektúry.
"Prebieha čistenie a konzervácia týchto prvkov, potom bude nasledovať oceľovanie kameňa, zbavovanie solí, ktoré by mu mohli škodiť," hovorí Mgr. Art. Štefan Siváň, reštaurátor zo Spišského Podhradia, ktorý sa podieľa na týchto prácach v spolupráci s akademickým maliarom Mariánom Hennelom a ďalšími odborníkmi. "Nevyhnutná bude aj impregnácia respektíve spevňovanie kameňa a jeho tmelenie," objasňuje postup prác na veži Š. Siváň. Ako ďalej dodáva, konkrétne kroky závisia od rozhodnutia Pamiatkového úradu v Levoči po vykonaných kontrolách.
Odborné práce sa nesú hlavne v znamení odstraňovania poškodení, ktoré majú vplyv na pevnosť kamenných prvkov. Ide o okná, portály balkónov, ostenie, ornamenty nad spodnými hodinami, podstavce pod sochami a dve kamenné fialy (vežičky na západnej strane).
Na obnove portálu sa má podľa zmluvy podieľať aj Oblastný reštaurátorský ateliér (ORA) z Levoče, ktorý minulého roku sponzorsky zrealizoval prieskum stavu veže a približné vyčíslenie predpokladaných nákladov. "Tohto roku sa s nami v rámci reštaurátorských prác nikto nekontaktoval," hovorí riaditeľ ORA v Levoči Ing. Ivan Tkáč a vzápätí dodáva: "Podľa dohody s farským úradom máme obnovovať západný portál, ale to je možné až po ukončení všetkých stavebných prác a demontáži lešení. Kedy to bude, nevieme, závisí to od spomínaných prác a v konečnom dôsledku aj od počasia." Zima totiž nie je veľkým prajníkom urýchlenia obnovy. Reštaurátori pracujú s chemikáliami, ktoré by mohli v dôsledku teplôt pod nulou zamrznúť. Dokončenie prác sa však podľa zmluvy plánuje na tohtoročný august.
Okrem týchto poveternostných aspektov súri aj vrátenie lešenia, ktorého prenájom tiež stojí určitú sumu. Pokiaľ sa však uskutočňujú reštaurátorské práce, je lešenie nevyhnutné, podobne ako aj pri natieraní fasády. Tento úkon však prebehne až na záver konečnej opravy a nebude zrejme trvať dlhšie ako tri týždne. Farba náteru veže bude korešpondovať s loďou kostola, ktorá hoci sa zdá biela, má mierne zelenkavý nádych. Uvažovalo sa aj o odtieni teplej, napríklad žltej farby, nakoniec však "zvíťazila" biela. Azda aj ako symbol dokonalosti a čistoty.
Doterajšie reštaurátorské náklady boli podľa slov zástupcu investora, ktorým je Rímskokatolícka cirkev, farnosť Spišská Nová Ves, približne 800-tisíc korún. Potrebné peniaze plynú z priebežných zbierok veriacich.
Autor: špo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.