generálny riaditeľ akciovej spoločnosti Ing. František Jančura (na snímke). "Prvýkrát sme avízovali hromadné prepúšťanie v septembri minulého roku. Nechceli sme však ísť vysoko nad hranicu, ktorou je definované hromadné prepúšťanie Zákonníkom práce. Nakoniec sme to vyriešili zrušením osemnástich pracovných miest a fyzicky sme prepustili štrnástich pracovníkov," priblížil začiatky tohto nepopulárneho kroku F. Jančura. K poslednému marcovému dňu v tomto roku evidovala spoločnosť 245 zamestnancov. "Od 1. mája toho roku začína plynúť výpovedná lehota. Konečný plánovaný stav zamestnancov je v počte 174. Matematické zníženie teda predstavuje číslo 71," vyjadril sa generálny riaditeľ.
Osobám, ktorých sa dotkne znižovanie personálneho stavu bude výpoveď doručená v priebehu tohto mesiaca. Prvotné rokovania s Okresným úradom práce v Spišskej Novej Vsi sa síce niesli v znamení 111 prepustených pracovníkov, ale ako povedal generálny riaditeľ akciovej spoločnosti, "podpísali sme kontrakty, ktoré viedli ku korigovaniu pôvodného zámeru."
Najväčší pokles v BMZ a.s. teda nastane vo sfére technicko-hospodárskych pracovníkov medzi režijnými robotníkmi. "Asi šiestim zamestnancom, ktorým bude daná výpoveď, bude ponúknutá iná práca," povedal nám F. Jančura.
Pod situáciu, ktorá má na svedomí toto hromadné prepúšťanie sa podpísala jednak celosvetová recesia v strojárskom priemysle, ale aj to že za pôvodný výrobný program je vedenie nútené realizovať náhradnú výrobu s nižšou pridanou hodnotou. "Napriek tomu, že sme mali pre minulý rok v rámci ukrajinského trhu podpísanú rámcovú zmluvu v objeme dva a pol milióna dolárov na dodávky separátorov, zrealizvali sme výrobu iba za 560-tisíc USD," vysvetlil nám interné problémy F. Jančura.
Aj druhý najväčší obchodný partner, nemecký výrobca cestných valcov, odberateľ, s ktorým BMZtka realizuje obchody od roku 1995 za priemerne 47 miliónov korún ročne, sa ukázal ako nedisciplinovaný platobný partner. Tento dôvod viedol aj k zastaveniu výroby pre spomínaného partnera.
Svoju úlohu zohrala aj vládnuca prezamestnanosť. "Súviselo to hlavne s čerpaním osobných nákladov, ktoré boli neprimerane vysoké," povedal ďalej generálny riaditeľ.
V závere uplynulého roka BMZ-tka realizovala podľa slov jej riaditeľa niekoľko riskantných zákaziek z hľadiska ekonomiky. "Tie sú síce perspektívne pre našu spoločnosť v tomto roku, čo sa týka náhrady za stratené výrobné programy, ale zatiaľ nepriniesli ekonomický efekt. Celý rok 2001 sa teda niesol v znamení mimoriadneho ekonomického režimu," pokračoval F. Jančura. Dôsledky sa odzrkadlili v personálnej oblasti aj pracovným režimom na 60 percent. "Ten trval od 7. januára do 18. februára v prvej etape a do 31. marca v druhej etape. V súčasnosti sú všetci zamestnanci v práci," priblížil ďalej situáciu F. Jančura.
Napriek nepriaznivej ekonomickej situácii však vedenie v zákonnej lehote vyplácalo mzdy, aj keď v niektorých prípadoch bola platba realizovaná v dvoch termínoch.
Tento mesiac vyznieva z hľadiska výrobnej činnosti v priaznivejšom znamení. "V apríli vzrástol objem výroby, napriek tomu nedosahuje ešte využitie všetkých výrobných kapacít. Okrem toho sa nám podarilo s našim nemeckým dlžníkom zrealizovať časť pohľadávok z obchodného styku a začíname pre neho opäť rozbiehať časť výroby," konkretizoval situáciu v závere rozhovoru generálny riaditeľ BMZ a. s. v Spišskej Novej Vsi F. Jančura.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.