kolegami s ostatných pomocných hasičských staníc v okrese museli vo štvrtok zasahovať v Slovenskom raji a pri ďalších ôsmich požiaroch v Harichovciach, Žehre, Arnutovciach, Tepličke, Rudňanoch, Margecanoch, Veľkom Folkmári a Spišskej Novej Vsi. Táto čierna realita prinútila vedenie Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Spišskej Novej Vsi obrátiť sa na obyvateľov regiónu s výzvou.
"Štatistika z prvého štvrťroka 2002 je priam zarážajúca. V prvých troch mesiacoch roka vzniklo celkovo 197 požiarov. Celková škoda dosahuje sumu 3 531 700 korún. Zarážajúci je aj podiel najčastejšej príčiny vzniku požiaru, vypaľovania trávy a suchých porastov, a to v počte 156 požiarov. Sme okresom s najvyššou požiarovosťou na Slovensku," hovorí riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Spišskej Novej Vsi plk. Ing. Vladimír Buc.
Ďaľším dôvodom vedúcim k požiarom je zakladanie ohňa vo voľnej prírode, kde je to zakázané, a tiež spaľovanie odpadov, či fajčenie na suchých trávnatých miestach. "Za podpory vetra tak vzniká riziko rýchlo sa šíriaceho požiaru. Častokrát nie je v ľudských silách takýto požiar zvládnuť a zastaviť," popisuje súčasný stav V. Buc.
Hasiči sa preto v súvislosti s enormne stúpajúcim počtom požiarov obracajú na občanov s výzvou. Tá hovorí, aby návštevníci lesov nezakladali ohne na ľubovoľných miestach, iba na vybudovaných ohniskách. "Každé ohnisko alebo neuhasený oheň bezpečne uhaste," hovorí druhý bod výzvy. Pri spozorovaní požiaru by každý občan mal vynaložiť snahu na jeho uhasenie, prípadne tento stav oznámiť bezodkladne na ohlasovňu požiarov alebo na najbližší mestský či obecný úrad. "Veríme, že každý pochopí našu výzvu a ovplyvní tak stav požiarovosti v kladnom smere. Obyvatelia regiónu sa tak pričinia o ochranu lesov pred požiarmi, čím uchránia materiálne a ľudské hodnoty a tiež životné prostredie," hovorí na záver V. Buc.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.