Rovnú daň, motivujúcu firmy i občanov k vyššej produktivite práce, chce zaviesť Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Návrh KDH ráta so 14
Predseda KDH Pavol Hrušovský považuje rovnú daň za odvážny návrh na zlepšenie ekonomických podmienok v SR. Daň by mala spĺňať tri základné podmienky: ľudia s najnižšími príjmami by nemali platiť žiadnu daň, nikto by nemal platiť vyššiu daň ako doteraz a väčšina by mala platiť nižšiu daň.
Návrh kresťanských demokratov, ktorý by sa mal stať jedným z leitmotívov volebnej kampane hnutia, ráta s redukciou odpočítateľných položiek, ktoré by sa mali vzťahovať iba na výdavky súvisiace s potrebami rodiny. Rovná daň by mala priniesť aj sprehľadnenie daňovej sústavy a jednoduchší formulár daňového priznania. Výšku dane si podľa Hrušovského dokáže vypočítať každý občan "iba s ceruzkou a kalkulačkou v ruke".
Okamžité zavedenie 14-percentnej rovnej dane by podľa prepočtov KDH predstavovalo výpadok príjmov štátneho rozpočtu vo výške sedem až desať miliárd Sk. Podpredseda KDH Vladimír Palko preto upozornil, že ju chcú zavádzať formou postupných krokov. Sadzba dane pritom nie je pre kresťanských demokratov "posvätnou kravou" a sú o nej ochotní diskutovať, rovnako ako o výške odpočítateľných položiek, uviedol.
Výpadok rozpočtových príjmov je podľa KDH zároveň výzvou na hľadanie možností úspor vo výdavkovej časti štátneho rozpočtu. Rezervy kresťanskí demokrati vidia najmä v znížení štátneho dlhu z príjmov z privatizácie SPP, lacnejšej štátnej správe, projekte štíhlejšej vlády či znížení neefektívnych dotácií do poľnohospodárstva.
Rovná daň, zjednocujúca daň z príjmov zamestnancov i právnických osôb, by podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku zjednodušila daňovú sústavu. Podľa Palka by zároveň znížila daňové nedoplatky. Nižšia sadzba by totiž ľudí či firmy menej navádzala na podvádzanie. "Rovná daň eliminuje daňové úniky lepšie ako daňová polícia," povedal.
Podľa ekonomického experta KDH Martina Barta si zavedenie rovnej dane nevyžaduje zvýšenie spotrebných daní. Systém rovnej dane sa podľa neho v súčasnosti využíva vo Švajčiarsku, Estónsku a niektorých štátoch USA. O jej zavedení sa diskutuje v Českej republike a v Rusku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.