východe.
Podľa Prodiho slov je dôležité "nemeniť účastníka rozhovorov uprostred tejto krízy", čím sa odvolával na palestínskeho prezidenta Jásira Arafata. Ten sa viac než týždeň nachádza v izolácii po tom, ako jeho sídlo obklopili izraelskí vojaci a tanky.
Pred tým, ako americký prezident George W. Bush vo štvrtok oznámil vyslanie ministra zahraničných vecí Colina Powella na Blízky východ, európski lídri navrhovali, aby USA prenechali vedenie sprostredkovania v izraelsko-palestínskom konflikte.
V stredu však Izrael odmietol povoliť vysokému predstaviteľovi EÚ pre zahraničnú politiku Javierovi Solanovi, aby sa stretol s Arafatom. V piatok sa s Arafatom stretol americký sprostredkovateľ Anthony Zinni.
Prodi v sobotu vyhlásil, že bol smutný, keď počul, že európsky vyslanec sa nestretne s Arafatom. Ako ale tiež uviedol, teší ho to, že Európania zaujali jednotné stanovisko, pričom vyzval na "skutočné a okamžité prímerie". EÚ požadovala väčšiu úlohu v úsilí o prímerie s tým, že USA neurobili pre dosť pre zastavenie násilia.
Prodi okrem toho bránil nedávny dar Európskej únie Palestínskej samospráve vo výške okolo 50 miliónov dolárov ako príspevok k riešeniu okamžitých potrieb Palestínčanov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.