reálnymi termínmi pokúsia prednosta Krajského úradu v Prešove Jozef Polačko a zástupca generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne. Podľa J. Polačka, na rokovaní pôjde o konkretizovanie možností, ktoré pripravila dislokačná komisia okresného úradu (OÚ).
Zástupca prešovského OÚ František Oľha nás po zasadnutí komisie informoval, že z ponúkaných troch možností si môžu zástupcovia Sociálnej poisťovne nielen vybrať, ale majitelia objektov sú s nimi ochotní okamžite vstúpiť do rokovania o podmienkach. "Ide o objekt Agroproduktu, pričom celá budova aj s rekonštrukciou by stála okolo 30 miliónov korún. Ďalšou možnosťou je objekt Agrostavu a budova na Levočskej ulici," povedal nám F. Oľha, pričom zdôraznil, že všetky objekty sú v centre hospodárskeho a spoločenského života mesta Prešov. Neskrýval však, že podmienky súkromných vlastníkov budú iné, ako im kedysi veľkodušne ponúkala štátna správa.
Prednosta J. Polačko má však pripravenú aj inú víziu núdzových riešení. "Ešte počas tohto týždňa sme schopní poskytnúť 4 až 5 kancelárií," povedal nám včera a konkretizoval, že sa to dá dosiahnuť premiestnením pracovníkov odboru životného prostredia a dopravy z objektu školy na Duklianskej ulici na KÚ. Pragmaticky vysvetlil, že tak by sa vytvoril priestor v objekte, ktorý napokon aj tak prejde spolu so školou do pôsobnosti VÚC. "K rokovaniu budeme pristupovať tak, aby sa problém definitívne vyriešil a vytvoril sa priestor pre fungovanie samosprávneho kraja," dodal.
Na našu otázku, ako vníma dohodu medzi rezortnými ministrami Ivanom Šimkom a Petrom Magvašim o tom, že prenájom prešovskej pobočky Sociálnej poisťovne je v skutočnosti do februára 2003, na ktorú sa odvoláva Sociálna poisťovňa, nám odpovedal: "Ako vždy ide o čiastočne pravdivú informáciu. Táto dohoda existuje, ale v súvislosti s prechodom kompetencií správnych agiend. Vzhľadom na to, že vlani v júli bolo rozhodnuté, že policajné agendy sa presúvajú až v rokoch 2003- 2004, minister vnútra sa zaviazal vo vzťahu k riaditeľovi Sociálnej poisťovne, že nevzniká tlak na to, aby sa museli vysťahovať hneď."
V priebehu nasledujúcich mesiacov však NR SR prijala zákon o samosprávnych krajoch a vznikla celkom nová situácia. Zaujímalo nás preto, ako je možné, že dohoda je podľa hovorkyne poisťovne Andrei Kadnárovej z novembra 2001. Tá totiž v mene vedenia vyslovila počudovanie nad tým, že predstavitelia krajských samosprávnych orgánov toto záväzné rozhodnutie rezortných ministrov nerešpektujú. "Berte to tak, že keď sa niečo prijalo v novembri, začalo sa rokovať dva-tri mesiace predtým. Zákony k samosprávnym krajom boli tiež prijímané s časovým oneskorením a predpokladám, že povinnosti štátnej správy k VÚC boli dočistené práve vlani v novembri," reagoval prednosta J. Polačko.
Faktom tiež je, že v liste I. Šimka ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny sa uvádza aj odporúčanie, aby poisťovňa do dokončenie vlastných priestorov využila ponuku okresného úradu na využitie objektov v Prešove po spomínanom termíne. Dodáva, že keby priestory nenašla, Krajské riaditeľstvo Policajného zboru SR v Prešove je ochotné ponechať správne agendy vo svojich priestoroch. Minister P. Magvaši zase pripomenul, že výkonné orgány poisťovne urobia všetko pre to, aby vyriešili priestorové problémy k spokojnosti všetkých dotknutých inštitúcií.
Z citovaných dokumentov je teda jasné, že výnimka na dobu prenájmu sa týkala výlučne správnych agiend. Otázkou je, prečo výkonné orgány Sociálnej poisťovne zatiaľ neurobili konkrétne kroky, aby problém riešili. Podľa našich informácií totiž nezačali stavať vlastné priestory. Jediné, čo reálne vlastnia, je pozemok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.