pozoruhodných informácii z oblasti tetovania, súťažnú otázku a kupón. Vašou úlohou bude zozbierať šesť kupónov (za každý deň príslušný kupón) a zodpovedať na všetkých šesť súťažných otázok.
Odpovede s kupónmi čakáme na adrese redakcie (Prešovský denník Korzár, Hlavná 39, 080 01 Prešov) do 24. apríla (mená víťazov uverejníme 27. apríla).
Vyhrá ten, kto bude mať okrem príslušného počtu kupónov správne zodpovedaných čo najviac odpovedí. V prípade, že bude víťazov viac, rozhodne žrebovanie. Znamená to však aj to, že nič nie je stratené ani v tom prípade, keď nezodpoviete všetky otázky správne.
Ceny do súťaže Prešovského denníka Korzár poskytlo tetovacie štúdio Tattoo and Piercing Mayo, ktoré nájdete v Prešove na Dostojevského 2 (zdravotnícke stredisko OZKN), prípadne na telefónnom čísle 0903 384 203, či na internete www.tattoomayo.sk.
Hlavnou cenou budú služby tohto štúdia v hodnote 5000 korún, druhou v hodnote 2000 a treťou za 1000 korún. Vyhrať môžete aj ďalších sedem cien. A to CD Wayd - The Barriers, tričko alebo päťkrát kupón s desaťpercentnou zľavou na služby poskytované tetovacím štúdiom Tattoo and Piercing Mayo. Držíme vám palce! Prejdime však k samotnému súťaženiu...
MT: Druhé kolo (ETNOGRAFIA)
Fenomén tetovania zaujíma aj etnológov. Rozšírené je totiž prakticky po celej zemeguli, s výnimkou kmeňov, ktorých príslušníci majú tak tmavú kožu, že je zbytočné tetovanie aplikovať. Známe sú indiánske tetovania, v polynézskej mytológii zas stojí, že tetovaniu sa ľudia naučili od bohov, rozšírené je aj v Nepále.
Dnes plní tetovanie najmä estetickú funkciu, no svojho času hralo úlohu v náboženstve. Ďalšou jeho funkciou bola ochrana v boji, kde malo naháňať strach. V neposlednom rade sa na základe tetovania označovali príbuzenské vzťahy.
Roky rokúce sa tetovanie praktizuje za pomoci vpichovania ihly pod kožu.
Maurské kmene v Polynézii však využívali ešte pred dvomi tisíckami rokov okrem tradičného tetovania (po celom tele) aj moko, ktorým si zdobili tvár. Išlo o opakované krivky a špirály, ale aj o vzory priamych línií, ktoré mohli slúžiť aj ako podpis.
Súťažná otázka číslo 2 znie: Akým nástrojom bolo vytvárané tetovanie moko?
Pomôcka: Opäť dávame na výber tri možnosti. Išlo o:
a)žeravý uhlík
b)steblá bambusu
c) kostené dláto
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.