zamestnancom tejto strojárskej fabriky totiž podľa našich informácií hrozí, že na konci mája prídu o zamestnanie. K poslednému májovému dňu im totiž končia pracovné zmluvy, ktoré uzatvorili na začiatku júna 2000 na dobu 2 roky.
Útlm v slovenskom strojárstve a nízke využívanie výrobných kapacít údajne prinútili košických majiteľov uvažovať o presťahovaní výroby do Košíc. Súčasní zamestnanci ZEST-u by sa tak razom ocitli na ulici.
Podarilo sa nám osloviť riaditeľa michalovského závodu ZEST, Ing. Milana Antala, ktorý pripustil isté problémy, úplné zrušenie výroby v Michalovciach ale vylúčil. "Výroba zostane v Michalovciach", tvrdil Ing. M. Antal a pokračoval: "Majitelia sa rozhodli prehodnotiť stav zamestnancov a časť nadbytočných, alebo nepotrebných ľudí odíde. Väčšina z 247 pracovníkov by mala podpísať pracovné zmluvy na dobu neurčitú". Konkrétny počet zamestnancov, ktorí by mali fabriku opustiť, však v tomto momente odmietol konkretizovať. Rozhodnúť by sa o tom malo v najbližších dňoch.
Ako sme sa dozvedeli, o prípadnej pomoci pri zachovaní výroby v Michalovciach už majitelia Cassposu rokovali aj s riaditeľom Okresného úradu práce (OÚP) v Michalovciach, Mgr. Jánom Frenom. Ten pre náš denník potvrdil, že jednania prebehli, žiadne konkrétne výsledky však zatiaľ nepriniesli. "Úrad práce má záujem na doriešení celého problému, na ťahu sú však majitelia Cassposu. Správny výbor OÚP môže rozhodnúť o finančnej podpore pri udržaní pracovných miest, majitelia Cassposu však musia predložiť projekt. Zatiaľ tak neurobili a keď to nestihnú do najbližšieho zasadnutia správneho výboru, ktoré bude začiatkom mája, neskôr už nemôžeme garantovať dostatočné zdroje", povedal nám riaditeľ OÚP Michalovce. Úrad práce však poskytne prostriedky pod podmienkou, že sa sídlo firmy presťahuje do Michaloviec. Či sa úrad práce s majiteľmi Cassposu nakoniec dohodne je dnes veľmi ťažké odhadnúť.
ZEST v rámci konkurzu v júni 2000, odkúpila košická spoločnosť CASSPOS a v poslednom období vyrábal nadzemné a podzemné nádrže, lisy na plasty a strojové zveráky. "Dve tretiny výroby realizujeme v kooperačnej výrobe pre zahraničných partnerov, hlavne z Talianska a Nemecka", uviedol Ing. M. Antal. V spolupráci s rakúskymi spoločnosťami vyrábal ZEST komponenty hydraulických pohonov a podvozky na malotonážne bagre. V minulom roku zaznamenal michalovský závod obrat asi 135 miliónov korún a dosiahol zisk 4,5 milióna korún.
Jedným z majiteľov Cassposu je aj bývalý prezident VSŽ Košice a člen rezešovej podnikateľskej skupiny, Ing. Ladislav Drabik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.